Zürich 7. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Schutt/dpa via AP)

Obrovské finančné straty vo výške 369 miliónov amerických dolárov

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) v piatok zverejnila finančnú správu, podľa ktorej v roku 2016 zaznamenala obrovské finančné straty vo výške 369 miliónov amerických dolárov (cca 346 miliónov eur). Príčinou je séria korupčných škandálov, ktoré v uplynulých rokoch otriasli riadiacou organizáciou svetového futbalu.

Na snímke prezident FIFA Gianni Infantino

Podľa informácie agentúry DPA FIFA očakáva za rok 2017 ďalšie značné straty, ktoré by sa mohli vyšplhať až na pol miliardy dolárov. Odhady na rok 2018 sú už oveľa optimistickejšie, aj vďaka televíznym právam za finálový turnaj MS v Rusku by mohli byť červené čísla minulosťou a odhadovaný zisk by mohol dosiahnuť 1 miliardu dolárov.

FIFA stratila financie pri vyšetrovaniach korupcie, nákladoch na právnikov, súdne trovy či konaní mimoriadnych mítingov v tejto súvislosti. Predstavitelia FIFA vinia zo zlého hospodárenia bývalého prezidenta Seppa Blattera, ako príklad uvádzajú jeho zlé investície pri zriadení a udržiavaní Múzea svetového futbalu v Zürichu.

“Výzvy za posledných 12 mesiacov sa odrazili na našich finančných výsledkoch za minulý rok. Tie slúžia ako odstrašujúci príklad toho, čo by stalo, ak by sme stratili zo zretele naše primárne poslanie a pokračovali v podobných praktikách z minulosti,” povedal prezident FIFA Gianni Infantino.

V roku 2015 zaznamenala FIFA vôbec prvýkrát finančnú stratu, teraz teda už druhý rok za sebou. Napriek tomu si udržala finančnú rezervu vo výške vyše 1 miliardy dolárov. “FIFA má zdravé finančné rezervy, ktoré sa vytvorili za priaznivých podmienok ako prevencia rizík. Máme tak priestor na nadýchnutie sa a posunutie vecí správnym smerom. Táto silná finančná pozícia vo všeobecnosti znamená, že sme schopný prekonať túto búrku,” dodal prvý muž svetového futbalu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.