Budapešť 27. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:888.hu Twitter)

Na uznanie maďarskej snahy o ochranu schengenských hraníc a na finančnú podporu tejto snahy vyzval vo štvrtok v juhomaďarskej prihraničnej obci Röszke poslanec Európskeho parlamentu (EP) za vládnu stranu Fidesz Balázs Hidvéghi

Na snímke Balázs Hidvéghi

„Je čas, aby Brusel uznal Maďarsku snahy, ktoré vyvíja v záujme ochrany spoločnej schengenskej hranice, a aby finančne prispel k príslušným výdavkom,“ citovala poslanca internetová stránka komerčnej televízie ATV, podľa ktorej Hidvéghi usporiadal tlačovú konferenciu pri tranzitnej zóne spolu s francúzskou poslankyňou EP Nadine Moranovou.

Maďarský europoslanec pripomenul, že od začiatku tohto roka zadržala polícia takmer 4300 migrantov, ktorí ilegálne prekročili hranice. „Migračný tlak na hranice bude zlepšovaním sa počasia zrejme stúpať,“ dodal Hidvéghi.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý spolu so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim 13. februára preverili situáciu na maďarsko-srbskom úseku schengenskej hranice, v Röszke povedal, že Brusel nedal Maďarsku na budovanie hraničných zábran ani halier. „Aj iné krajiny stavajú ploty, my sme ale boli prví, preto sme hlavnými vinníkmi,“ dodal maďarský ministerský predseda, podľa ktorého EÚ uhrádza Maďarsku z bezpečnostného fondu nejaký „dosť malý“ príspevok na hliadky.

Oplotený srbsko-maďarský úsek má 175 kilometrov a existuje ešte vyše 300-kilometrový úsek hraníc Maďarska s Chorvátskom, na ktorom je síce technicky menej komplikovaný plot, avšak finančne náročnejší. „Minuli sme vyše miliardu eur, z toho nám nič neuhradili,“ zdôraznil vtedy Orbán.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj