Budapešť 14. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Vládna strana Fidesz varovala pred možným narušením stredajšieho štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49 skupinami financovanými zo zahraničia.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orban

Hovorca parlamentnej frakcie Fideszu János Balázs dnes uviedol, že už istý čas sa počas sviatkov v Maďarsku objavuje skupina výtržníkov z radov sympatizantov opozičnej strany Együtt. Tí počas osláv pískajú, pokrikujú a urážajú oslavujúcich, čím podľa Balázsa znevažujú národné sviatky, uviedla agentúra MTI.

“Táto skupina spolu s ďalšími organizáciami financovanými zo zahraničia zneužijú každú príležitosť, aby útočili na maďarskú vládu,” vyhlásil Balázs.

Oficiálne štátne oslavy sa v stredu začnú o 09.00 vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou na Kossuthovom námestí za účasti najvyšších ústavných činiteľov a zástupcov diplomatických zborov. Na nádvorí Národného múzea potom dopoludnia vystúpi premiér Viktor Orbán, ktorého prejav chcú piskotom narušiť členovia strany Együtt pod vedením jej predsedu Pétera Juhásza.

Podľa jeho slov polícia strane zakázala, aby rozdávala píšťalky, preto budú rozdávať kokardy v národnej trikolóre spolu s píšťalkami. Juhász vyzval, aby každý, kto nesúhlasí s Orbánovou politikou, prišiel na premiérov prejav a dal pískaním najavo svoj názor.

Popoludní pripravujú protivládny protestný pochod viaceré opozičné strany. Vystúpi na ňom s prejavom aj ľavicový prezidentský kandidát a bývalý ombudsman László Majtényi, ktorý v pondelok prehral voľby hlavy štátu v parlamente. Hlasmi poslancov bloku vládnych strán Fidesz-KDNP bol v druhom kole zvolený kandidát tohto bloku János Áder.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.