Budapešť 28. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Lajos Soos)
 
Maďarská vládna strana Fidesz v utorok predloží parlamentu sprísnený návrh protimigračného zákona, označovaného aj výrazom “Zastavme Sorosa”. Predseda parlamentnej frakcie Fideszu Máté Kocsis v pondelok v Budapešti zdôraznil, že organizovanie ilegálnej migrácie sa prijatím tohto zákona stane trestným činom.

Na snímke predseda parlamentnej strany Fidesz a predseda vlády Viktor Orban

Podľa spravodajského servera 888.hu Kocsis povedal, že voliči v aprílových parlamentných voľbách jednoznačne potvrdili, že nechcú, aby sa Maďarsko stalo krajinou prisťahovalcov, a podčiarkol, že práve tomuto cieľu napomôže zákon “Zastavme Sorosa”.
Priestupok organizovaného napomáhania k ilegálnemu prisťahovalectvu bude v zmysle návrhu zákona trestaný odňatím slobody na päť až 90 dní. V prípade poskytovania finančných prostriedkov na napomáhanie k ilegálnemu prisťahovalectvu a ďalšieho zákonom presne stanoveného konania s rovnakým cieľom bude hroziť až ročné väzenie, dodal predseda frakcie Fideszu.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán minulý týždeň povedal, že organizovanie ilegálnej migrácie je trestný čin, pretože znamená pre Maďarsko národnobezpečnostné riziko. Štát je povinný proti takejto činnosti zakročiť: musí ju zakázať a trestať, povedal v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió.
Podľa Orbána bude pripravovaný návrh zákona riešiť práve tieto záležitosti. Vláda ráta s tým, že balík zákonov nazvaných “Zastavme Sorosa” a novelu ústavy súvisiacu s migračnými výzvami schváli Národné zhromaždenie ešte pred letnými prázdninami.
 
Príspevok Fidesz pripravil sprísnený zákon na potlačenie ilegálnej migrácie zobrazený najskôr Hlavné správy.