Budapešť 18. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Illyes/MTI via AP)
 
Maďarský vládny blok strán Fidesz-KDNP predložil parlamentu v Budapešti návrh uznesenia, ktorým odsudzuje správu o stave demokracie v Maďarsku, schválenú minulú stredu Európskym parlamentom v Štrasburgu.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

“Maďarsko sa nedá vydierať tým, že mu odoberú právo na ochranu vlastných hraníc,” povedal v utorok novinárom hovorca parlamentnej frakcie Fideszu János Halász.
Podľa agentúry MTI hovorca uviedol, že tento návrh bol schválený blokom Fidesz-KDNP. “Uznesenie je o ochrane suverenity a o odmietnutí osočovania Maďarska,” dodal Halász.
Budapeštianske zastúpenie Európskej komisie v reakcii na tvrdenia premiéra Orbána a jeho vlády vydalo v pondelok večer vyhlásenie, v ktorom popiera, že by Brusel chcel na stráženie vonkajších schengenských hraníc v Maďarsku nasadiť svojich “žoldnierov”, aby tí vpúšťali migrantov.
Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság cituje zastúpenie EK z hodnotiaceho prejavu o stave Únie, ktorý minulú stredu predniesol predseda eurokomisie Jean-Claude Juncker.
V ňom zverejnil návrh na zvýšenie počtu orgánov pohraničnej stráže EÚ na 10.000 ľudí do roku 2020 s tým, že by ich právomoci boli rozšírené. Avšak svoju úlohu by plnili pod dozorom orgánov členských krajín a v zmysle zákonov danej členskej krajiny, zdôraznilo zastúpenie EK.
 
Príspevok Fidesz predložil parlamentu návrh uznesenia proti správe EP zobrazený najskôr Hlavné správy.