Budapešť 6. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Lehtikuva-Markku Ulander)
 
Spor medzi skupinou Európskej ľudovej strany (EĽS) v Európskom parlamente (EP) a maďarskou vládnou stranou Fidesz je o prisťahovalectve a v tejto otázke Fidesz nebude ustupovať. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v stredu v Budapešti komunikačný riaditeľ Fideszu Balázs Hidvéghi

Na snímke predseda vládnej strany Fidesz a maďarskej vlády Viktor Orban

“Pre Fidesz sú ochrana kresťanských hodnôt a zastavenie prisťahovalectva dôležitejšie než stranícka disciplína v rámci EĽS,” povedal Hidvéghi v reakcii na tri podmienky zachovania členstva Fideszu v EĽS, ktoré v utorok vymenoval predseda frakcie EĽS a líder kandidátky ľudovcov v májových eurovoľbách Manfred Weber.
Weber v utorok Fideszu odkázal, že ak chce zostať členom EĽS, tak nech okamžite zastaví kampaň útočiacu na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa, nech sa premiér Viktor Orbán ospravedlní ostatným členom EĽS a nech zabezpečí, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) zostala v Budapešti.
Podľa Hidvéghiho urobí Soros v otázke CEU všetko pre to, aby presadil svoje záujmy. Hidvéghi zdôraznil, že CEU funguje v Budapešti v súlade s maďarskými zákonmi a že otázka vzdelávania je v národnej právomoci, preto je táto Weberova požiadavka bezpredmetná.
 
Príspevok Fidesz oficiálne odmietol požiadavky predsedu EĽS Manfreda Webera zobrazený najskôr Hlavné správy.