Budapešť 13. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Tamas Kovacs)
 
Maďarský parlament bude opäť rokovať o návrhu novely ústavy z roku 2016, ktorý predložil predseda vlády Viktor Orbán a ktorý vtedy odmietla opozičná strana Jobbik.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Pre spravodajský server Origo.hu to v piatok uviedol minister riadiaci kabinet úradu predsedu vlády Antal Rogán, podľa ktorého je cieľom novely zakotviť do základného zákona zákaz usídlenia cudzieho obyvateľstva v Maďarsku.
Rogán podotkol, že na júnovom summite Európskej únie bude vyvíjaný mimoriadny tlak na maďarskú vládu, aby ešte v tom istom mesiaci prijala európsku prisťahovaleckú právnu normu.
V súvislosti s návrhom balíkov zákonov vládneho bloku Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, tzv. zákonom Stop Sorosovi, ktorý už je v parlamente, minister poznamenal, že návrh treba pred schválením ešte aktualizovať, teda rozšíriť.
Poslanci parlamentu 20. marca otvorili všeobecnú rozpravu k uvedenému návrhu. Hlasovanie o ňom ale odložili na obdobie po parlamentných voľbách z uplynulej nedele.
Balík pozostáva z návrhov troch zákonov. Prvý sa týka povoľovania činnosti organizácií, ktoré podporujú migráciu. Druhý rieši poplatky za zahraničné financovanie prisťahovalectva, pričom poplatok dosahuje v návrhu výšku 25 percent z financovanej sumy. Podľa tretieho návrhu zákona môžu byť vyhostené osoby, ktoré narúšajú národnobezpečnostné záujmy Maďarska a ohrozujú verejný poriadok.
 
Príspevok Fidesz chystá úpravu ústavy v súvislosti s migráciou zobrazený najskôr Hlavné správy.