Bratislava 11. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Bývalý premiér Robert Fico sa vyjadril ku niektorým nedávno predstaveným prezidentským kandidátom. Taktiež uviedol, že to, akí ľudia sa hlásia k prezidentským kandidátom je podľa neho spôsobené aj škandálom súčasného prezidenta Andreja Kisku s financovaním jeho úspešnej kampane v roku 2014.

Na snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico

TV Joj priniesla reportáž, v ktorej líder vládneho Smeru-SD Robert Fico zhodnotil rozhodnutie koaličného partnera Most-Híd o nominácii Bélu Bugára na post hlavy štátu. “V prípade pána Bugára, vidím veľké politické rácio jeho rozhodnutia. Béla Bugár je veľmi skúsený politik a vie, čo robí,” uviedol Fico.
Robert Fico dodal, že Smer-SD oznámi svojho kandidáta v septembri. Potvrdil tak, že súčasná vládna koalícia nebude mať spoločného favorita.
“To je výsledok, že sme slobodná krajina, ktokoľvek môže kandidovať, ktokoľvek môže voliť, koho sa mu zachce v tajných voľbách,” reagoval na Ficove slová predseda SaS Richard Sulík.
Líder liberálov povedal, že SaS svojho kandidáta nepredstaví: “Podporíme niekoho z existujúcich kandidátov a o tom rozhodneme 25. júna na našej republikovej rade,” vysvetlil Sulík.
 
Ďalší adepti
Zo strán súčasného parlamentu už svojho kandidáta oznámilo hnutie Sme rodina Borisa Kollára, ktoré do volieb postaví Milana Krajniaka.
Opozičná strana ĽSNS nominovala lídra Mariana Kotlebu.
Šéf národniarov Andrej Danko cez víkend oznámil, že predstavia svojho vlastného kandidáta, ktorým by sa mala stať s najväčšou pravdepodobnosťou žena.
O prezidentské kreslo chce zabojovať okrem exministra spravodlivosti a sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina, napríklad politický analytik Eduard Chmelár či líder mimovládnej organizácie Slovenské hnutie obrody Róbert Švec. Svoju ambíciu stať sa prezidentom oznámil aj vedec a podnikateľ Robert Mistrík.
 
Zjednotenie národných kandidátov
Strana Národná koalícia vyzvala k zjednoteniu doterajších prezidentských kandidátov s pronárodným programom. Strana uvádza, že najsilnejším a najvhodnejším národným kandidátom je exminister spravodlivosti a sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin (viac TU).
„Najmä predseda ĽS Naše Slovensko, Marián Kotleba, svojou kandidatúrou ukázal, že je politicky nevyspelý a pred záujmami Slovenska myslí na svoju popularitu. Lenže veľkú časť voličov, ktorých získala ĽSNS v minulých parlamentných voľbách, tvorili ľudia, ktorí boli nespokojní s politikou Smeru-SD a SNS. Protestné hlasy však stratí v prezidentských voľbách, keďže ponuka národných kandidátov je veľká,“ prízvukuje Peter Sokol, exposlanec Národnej rady SR a prvý podpredseda strany Národná koalícia.
 
Príspevok Fico zhodnotil Bugárovu kandidatúru na post hlavy štátu zobrazený najskôr Hlavné správy.