Bratislava 18. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Vítam ako predseda vlády SR, že britská premiérka Theresa Mayová vyjasnila pozície britskej vlády. Premiér Robert Fico to dnes vyhlásil na podujatí venovanom ukončeniu slovenského predsedníctva v Rade EÚ

Na snímke slovenský premiér Robert FicoNa snímke slovenský premiér Robert Fico

“Prináša to už dlho potrebný signál o smerovaní uvažovania britskej vlády. Verím, že to prináša aj upokojenie trhov, ale aj reálnu nádej, že sa dlhá neistota okolo brexitu začne čoskoro vyjasňovať. My, samozrejme, rozhodnutia o preferenciách britskej vlády berieme na vedomie a v nasledujúcich fázach k nim prijmeme príslušné stanoviská,” uviedol premiér.

Zdôraznil, že rovnako ako britská vláda bude pri rokovaniach brať primárny zreteľ na záujmy našich občanov, našej krajiny a EÚ. “Ak hovorí Veľká Británia o svojich občanoch, svojej krajine, my budeme hovoriť o našich občanoch a našej krajine a o projekte, na ktorom nám tak záleží, projekte EÚ,” konštatoval.

Ústredným princípom budúceho usporiadania bude podľa neho to, aby práva a povinnosti v novom vzťahu medzi EÚ a Veľkou Britániou boli v rovnováhe. “Nepovažujem však za správne v tejto fáze, aby sa rozbehli preteky v komentovaní postojov britskej premiérky. Bude dôležité, aby si najskôr 27 členských štátov EÚ spoločne sadlo a dohodlo spoločný postup. Nakoniec tak sme sa aj dohodli na všetkých doterajších rokovaniach dvadsaťsedmičky,” uzavrel, pričom je zároveň presvedčený, že pre Britániu v žiadnom prípade nebude budúca zmluva o voľnom obchode výhodnejšia než plnohodnotné členstvo v Únii, ktoré využíva dnes.

Rokovania o brexite budú podľa neho veľmi tvrdé a bolestivé. “A bolo by veľmi nesprávne, keby z týchto rokovaní 27 vyšla ako oslabená a Británia ako posilnená. Bol by to najhorší príklad pre každú jednu krajinu v rámci EÚ, kde môžu cítiť tlaky verejnosti na prípadné vystúpenie z EÚ,” dodal.
Premiér na podujatí bilancoval slovenské predsedníctvo. Podľa jeho slov sme ho zvládli. Aj keď uplynulý polrok bol podľa neho mimoriadne náročný, bol i veľkým prínosom a predsedníctvo označil za úspech. Za najvýznamnejší označil Bratislavský summit a s ním spojenú bratislavskú cestovnú mapu a bratislavský proces.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák si myslí, že sme prostredníctvom predsedníctva dokázali, že EÚ sa vie posúvať dopredu napriek všetkým krízam. Predsedníctvo bolo podľa neho pre nás veľkou skúškou, v ktorej sme obstáli.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok ocenil získané skúsenosti predovšetkým v troch oblastiach – nikdy doteraz sme nemali nad jednotlivými oblasťami takú politickú kontrolu, ocenil i obrovskú skúsenosť z toho, ako fungujú inštitúcie, a predsedníctvo podľa neho ukázalo i to, že témy EÚ sú komunikovateľné. “To by sme si mali do budúcna odniesť,” uzatvoril.

Od 1. januára prebrala od Slovenska predsedníctvo v Rade EÚ Malta, v jej hlavnom meste sa 2. februára bude konať summit. Lídri na ňom budú riešiť ďalšie smerovanie Únie. Nadviazať by mal na ten bratislavský, ktorý sa konal septembri.