Bratislava 5. januára 2017 (HSP/Foto:Facebook Robert Fico)

Ako uvádza agentúra Reuters, Slovenský premiér Róbert Fico v pondelok pred novinármi vyzval lídrov Európskych krajín, aby už viac neusporadúvali referendá, pretože nimi vystavujú nebezpečenstvu Európsku úniu a Eurozónu. Tými to svojimi vyjadreniami zaujal aj mimo republiky a viaceré zahraničné média prinášajú toto jeho vyjadrenie

Na snímke premiér Robert FicoNa snímke premiér Robert Fico

Róbert Fico sa netají kritikou voči bývalým premiérom Veľkej Británie a Talianska, ktorí kvôli referendám, ktoré sami usporiadali museli nakoniec podať demisiu. Obyvatelia Británie sa v referende rozhodli opustiť Európsku úniu. Taliani zatiaľ ešte nie sú tak ďaleko, ale Fico si už teraz kladie rečnícku otázku:

“Čo budeme robiť, ak v Taliansku vyhlásia referendum o eure a talianski občania rozhodnú, že euro nechcú?”, vyhlásil Fico. Informoval o tom portál Novinky.cz.

Slovenský premiér preto vyzval Európskych lídrov, aby prestali s referendami:

“Žiadam lídrov Európskej únie, aby prestali s dobrodružstvami, ako boli referendá o domácich záležitostiach v Británii a Taliansku,” prehlásil Fico s tým, že takéto ľudové hlasovania predstavujú hrozbu pre Európsku úniu.

Referendum vyjadruje slobodnú vôľu občanov a má teda nezastupiteľné miesto pri rozhodovaní o rôznych záležitostiach dotýkajúcich sa štátu. V politologickej definícii je referendum nástrojom tzv. priamej demokracie, na rozdiel od nástrojov demokracie nepriamej, akými sú voľby zástupcov, reprezentantov do zákonodarných zborov a podobne.

Samuel Gdovin

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.