Bratislava 23. marca (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Komunikujeme s Poľskom a vyzerá to tak, že Poľsko bude podporovať podpis Rímskej deklarácie. Vyhlásil to dnes na zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitostí premiér Robert Fico (Smer-SD).

“Verím, že Poľsko bude tam, kde vždy bolo, teda na strane EÚ,” vyhlásil premiér. Reagoval tak na otázku podpredsedu výboru Martina Klusa (SaS), či sa neobáva prípadného blokovania podpisu deklarácie zo strany Poľska.

Na snímke premiér Robert Fico

Poľská premiérka Beata Szydlová dnes pripustila, že Poľsko možno nepodpíše záverečné vyhlásenie z nadchádzajúceho summitu EÚ v Ríme, ak v ňom nebudú klauzuly, ktoré Varšava považuje za zásadné. Poľská premiérka vysvetlila, že pre Poľsko je “dôležitá jednota EÚ, jej obrana v tesnej súčinnosti s NATO, posilnenie role národných parlamentov a zachovanie noriem spoločného trhu, ktoré nemajú rozdeľovať, ale spájať.”

Tieto štyri priority by mali byť v záverečnom vyhlásení, aby ho Poľsko podpísalo, spresnila Szydlová.

Premiér Fico zdôraznil, že Slovensko nemá žiadne výhrady k deklarácii, ktorá je na stole aj z toho dôvodu, že je v nej množstvo odkazov z deklarácie, ktorú schválila Vyšehradská skupina (V4). “V4 nemôže nahrádzať EÚ, ale je to pre nás mimoriadne dôležitý formát, cez ktorý sa nám podarilo presadiť už rôzne veci,” uviedol.

Rímsky summit bude podľa premiéra formálnym summitom. Rozdelený bude na dve časti. V piatok by sa malo konať stretnutie lídrov so Svätým otcom. V sobotu sa plánuje rokovanie za účasti talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu. “Predpokladá sa, že by sme všetci mali podpísať Rímsku deklaráciu,” uviedol premiér, pričom priznal, že starosti mu robí predovšetkým Grécko. To má problémy s podporou deklarácie pre sociálne aspekty.

Agenda summitu bude podľa premiéra všeobecná. “Je to skôr racionálny summit, kde pripomenieme úspechy EÚ, pripustíme problémy, ktoré sú, ale čo ja považujem za najpodstatnejšie, že 27 prezidentov a premiérov povie, že sa ide ďalej,” konštatoval prezident.

Rímsky summit, ktorý sa bude konať 25. marca, z obsahového hľadiska zavŕši proces reflexie o budúcnosti EÚ, ktorý odštartoval bratislavský summit. Uskutoční sa pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv. Slovenskú delegáciu povedie premiér Robert Fico. Výstupom summitu bude Rímska deklarácia. Neformálne zasadnutie hláv štátov alebo predsedov vlád 27 členských štátov EÚ v Ríme je súčasťou širšej diskusie o budúcnosti EÚ, ktorá nabrala na význame po rozhodnutí Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ.