Brusel/Bratislava 19. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Olivier Matthys)

To, že sa v Rakúsku po voľbách opätovne hovorí o chuti pridať sa k Vyšehradskej štvorke (V4), len svedčí o sile tohto zoskupenia a ukazuje, že V4 ide “správnou cestou”.
Na snímke slovenský premiér Robert Fico

Myslí si to slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý sa takto vyjadril vo štvrtok, krátko po svojom príchode na zasadnutie Európskej rady v Bruseli. Predseda vlády SR zároveň zdôraznil, že by nebolo dobré meniť originálnu fungujúcu značku. Do úvahy teda podľa neho pripadá formát V4+, rozhodne však nijaké V5.
“Pokiaľ ide o rozširovanie V4, my chceme zachovať unikátny formát V4, ale sme pripravení ísť do formátu V4+. My sme predsa preukázali množstvami stretnutí, že lídri iných štátov sú pripravení s nami komunikovať. Zostávame ale na formáte V4, maximálne V4+,” odpovedal Fico na otázku o možnom rozšírení V4 o Rakúsko, ktorá zaznela na tlačovom brífingu v Bruseli.
Fico ďalej zdôraznil, že sila a jednota V4 sa prejavila aj na stredajšej (18.10.) pracovnej večeri lídrov V4 s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom. Tam sa totiž podľa jeho slov ukázalo, že lídri V4 zachovávajú v principiálnych otázkach zahraničnej politiky “absolútne jednotné stanovisko”.
O možnom rozšírení V4 sa v Rakúsku začalo opäť diskutovať po nedeľňajších (15.10.) parlamentných voľbách. Je totiž možné, že predseda víťaznej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz zostaví vládu s euroskeptickou a populistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), ktorej líder Heinz-Christian Strache sa za vstup Rakúska do V4 vyslovil ešte vlani.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.