Bratislava 19. septembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Televízia TA3 prvýkrát odvysielala diskusnú reláciu Pozrime sa na to. Hosťami pri téme o migrácii do Európy boli bývalý premiér Robert Fico, bývalý poslanec František Šebej a profesor Krčméry, ktorý dlhodobo pracuje ako lekár pre humanitárne organizácie v zahraničí.

DIskusná relácia Ta3 Pozrime sa na to

“Som rád, že vyslovene hlúpa a nezmyselná diskusia o kvótach na rozdelenie utečencov na úrovni Európskej únie skončila najmä vďaka krajinám V4,” uviedol v diskusii Robert Fico. “Čo vyrieši rozdelenie pár tisíc migrantov, keď v Afrike čakajú ďalšie státisíce,” pokračoval s tým, že väčšina migrantov to má namierené do konkrétnej krajiny a ani oni sami nechcú byť povinne prerozdeľovaní. “Nechcú byť u nás, nechcú byť v Maďarsku či Chorvátsku, chcú ísť do Nemecka, Francúzska a bohatých krajín.”
Fico zároveň uznal, že istá časť ľudí uteká zo Sýrie kvôli vojne, avšak podľa neho sú častejšie prípady mladých mužov, ktorí nechávajú rodiny v Sýrii a odchádzajú do Európy, aby im vraj zabezpečili zázemie. “Keď mám 30 rokov tak, si skôr chránim svoju vlastnú rodinu, než mám utekať do Nemecka,” reagoval Fico.
“Po tomto farizejstve začala V4 v Európskej únii jednoznačne hovoriť: Toto je ekonomická migrácia. To bolo prvé, čo sme jasne povedali,” pokračoval bývalý predseda vlády, ktorý ako jeden z prvých európskych politikov po vypuknutí migračnej krízy v roku 2015 začal hovoriť o bezpečnostných hroznách a ekonomických motívoch azylantov.
Potom si podľa neho krajiny uvedomili, že pokiaľ sa nezačnú správať efektívnejšie a racionálnejšie a nebudeme sa na veci pozerať len cez optiku ľudských práv, tak sa nikam neposunieme. “Zásadnou chybou bolo, že sa jednoducho otvorili hranice a začali sa tu valiť tisíce ľudí, o ktorých sme nič nevedeli.”
“Šokujúce je, že Bulharsko a Rumunsko v tom čas neboli v schengenskom priestore a my sme limitovali občanov týchto krajín pri vstupe do EÚ, no na druhej strane sme nechali tisíce ľudí prichádzať bez toho, aby sme vedeli, čo nesú v batohoch,” zdôraznil.
Fico dodal, že dnes už nikto nepochybuje, že voľná migrácia bez kontroly a bez zastavovania na hraniciach bola úzko spojená s mnohými teroristickými útokmi. “O tomto sa teraz v rámci EÚ podstatne otvorenejšie hovorí,”dodal.
Zopakoval podozrenia, že mimovládne organizácie cez Stredozemné more vozia migrantov do Európy. “Sú tu podozrenie z prepojenia mimovládneho sektoru a organizovaného zločinu. Je vecou bezpečnostných zložiek, aby toto všetko riešili.”
 
 

 
 
Príspevok Fico: “Som rád, že hlúpa a nezmyselná diskusia o kvótach na rozdelenie utečencov skončila vďaka krajinám V4” zobrazený najskôr Hlavné správy.