Bratislava 22. februára 2019 (HSP/Foto: kombosnímka TASR/HSP)
 
Predseda SMERu Robert Fico na úvod svojej reakcie k prezidentovmu obvineniu prečítal vyjadrenie talianskej prokuratúry o tom, že nemajú žiadne informácie o jeho údajnom telefonáte s kontroverzným talianskym podnikateľom Vadalom, ktorý pôsobil na východe Slovenska. Prezidentove obvinenia kategoricky odmieta

Na kombosnímke Róbert Fico a Andrej Kiska

“Či mi veríte, alebo nie, už dva dni sa snažím diplomatickou cestou zistiť informácie o mojom údajnom telefonáte s Vadalom.
Pred hodinou došla na SR informácia o komunikácii s talianskou prokuratúrou.”, začal svoju reakciu Robert Fico.
Ako prečítal, v odpovedi talianskej prokuratúry sa uvádza:
“Taliansky národný prokurátor a kalábrijský národný prokurátor kategoricky potvrdili a vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu o telefonáte Fica s Vadalom. A keby ju aj mali, tak by ju nikdy neuverejnili médiám. Čakám jedno veľké ospravedlnenie. Uverejnili ste kačicu, ktorá bola nachystaná a vyšla hodinu po tom, ako vyšla informácia o obvinení konateľa firmy KTAG.”, vyzval Fico médiá.
Následne prešiel k obvineniu prezidenta Kisku, ktorý tvrdí, že problémy firmy KTAG, ktorej predstavitelia čelia trestnému stíhaniu, vyplývajú z vyhrážok Fica, ktoré takýmto spôsobom naplnil za prezidentovo odhodlanie nevymenovať ho za sudcu, či predsedu Ústavného súdu:
“Pred chvíľou ma prezident obvinil, že som ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní, aby trestne stíhali KTAG. Dôvodom má byť to, že mi osobne viackrát povedal, že ma odmieta vymenovať za sudcu ÚS. Takéto vyjadrenie mi však nikdy nepredniesol.”
Zároveň podľa neho obvinil orgány ČTK z toho, že by na Ficov popud takto zareagovali do 24 hodín.
“Očakávam od orgánov ČTK, že sa k tomu vyjadria. Neexistuje žiadna komunikácia medzi mnou a orgánmi, aby v tejto veci nejak konali.”
Ako ďalej uviedol, “ak niekto ovplyvňoval orgány, bol to práve pán prezident. Je známe, že sa viackrát informoval, v akom stave je vyšetrovanie v tejto kauze.”
“Chápem, že časť verejnosti je frustrovaná, keď zistila, kto stojí na čele štátu. Aj ja som frustrovaný, lebo som veril, že prezidentský súboj je čistý. Prezidentské voľby v roku 2014 však neboli ani čisté ani férové. Kiska písomne potvrdil, že celú kampaň si hradil z vlastných prostriedkov.” Je to zdokladované, pripomína Fico a vyzýva novinárov, aby si tieto doklady vypýtali na ministerstve financií.
“Náklady mu však hradila KTAG, iba v rámci samotnej kampane bol Kiska nielen spoluvlastníkom ale aj konateľom, teda robil konkrétne úkony. Bol to pán Kiska a jeho spolupracovníci, ktorí si tieto výdavky kampane dali neoprávnene do firmy a následne neoprávnene žiadali vratky DPH a potom ešte aj znížili daň z príjmu.” A keď na to orgány prišli, rýchlo táto firma spravila 17 opravných priznaní v rokoch 2013-2014.
“Už naozaj stačilo. Zajtra budeme všade čítať, ako “neslušný Fico” dotýral slušného prezidenta. Teraz sme zvedaví, či sú dôležitejšie ničím nepodložené obvinenia Kisku, alebo dôkazy o trestnom konaní prezidenta.”
“Súhlasím s prezidentom, že ľudia čakajú slušnosť a spravodlivosť”, zakončil svoje vyhlásenie Fico.
 
Príspevok Fico reaguje na Kiskove obvinenia z vyhrážania sa: “Už naozaj stačilo!”. Z talianskej prokuratúry má Fico odpoveď o údajnom telefonáte s Vadalom: “Žiadam od médií ospravedlnenie” zobrazený najskôr Hlavné správy.