Prešov 27. októbra2017  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Premiér vyzýva ľudí, aby šli voliť, pretože VÚC mimoriadne ovplyvňuje situáciu ľudí na Slovensku
Ľudia vedia málo o množstve kompetencií, ktoré patria vyšším územným celkom (VÚC). Účasť na voľbách do ich orgánov nezodpovedá tejto dôležitosti. Povedal to v piatok v Prešove predseda vlády Robert Fico po rokovaní na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico

„Stojíme osem dní pred voľbami do VÚC. Tieto voľby zatiaľ nejako špeciálne nepútajú pozornosť verejnosti na Slovensku. Využívam preto túto príležitosť, aby som ako predseda vlády pozval všetkých ľudí, aby v sobotu 4. novembra prišli na voľby do VÚC, pretože je to niečo, čo mimoriadnym spôsobom ovplyvňuje ľudí na Slovensku,“ povedal Fico.
Pripomenul, že tentoraz budeme voliť predsedov samosprávnych krajov a poslancov na päť rokov a to z dôvodu, aby sme prispôsobili voľby do VÚC s voľbami do mestských a obecných zastupiteľstiev. Zároveň zdôraznil, že po prvý raz pri týchto voľbách pôjde o jednokolové voľby, čo šetrí peniaze.
Premiér vyzdvihol z množstva kompetencií VÚC školstvo a dopravu. Kriticky sa vyjadril ku školám, produkujúcim absolventov, ktorí nie sú použiteľní v praxi.
Predseda vlády vyzdvihol v tejto oblasti prácu prešovského predsedu VÚC Petra Chudíka (Smer-SD), ktorý podľa jeho slov „tvrdo pracuje na duálnom vzdelávaní“. PSK podľa jeho slov spolu s vládou podporili dve školy v Kežmarku, kde investovali zhodne po 200.000 eur do moderných technológií. Rovnakú sumu preinvestujú aj v Spojenej škole Čaklov vo Vranovskom okrese, kde zakúpia technológie pre drevársku a strojársku výrobu.
Ďalej zdôraznil, že v Smere-SD platí pravidlo, ktoré nebráni tomu, aby župani, primátori a starostovia boli aj poslancami Národnej rady SR, „lebo sú to kompetentní ľudia, ktorí prinášajú prepojenie regionálnej a celoslovenskej politiky“.
Robert Fico uviedol, že v Prešove mal predpoludním mimoriadne zaujímavé stretnutie s gymnazistami na tému boja proti korupcii. Potvrdilo sa, že je to téma, ktorá ich mimoriadne zaujíma.