Bratislava 12. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Opozícii sa ťažko pozerá, že vláda vie zasiahnuť, keď niekto iný zlyhá, ako sa to stalo pri rozhodnutí nezávislého regulačného úradu o cenách energií. Prichádza preto s nezmyselnou mimoriadnou schôdzou Národnej rady (NR) SR. Myslí si to premiér Robert Fico (Smer-SD) v súvislosti s návrhom na jeho odvolanie. “Ide o chaos a cirkus, o nič iné,” vyhlásil v dnešnej diskusii TA3 V politike.

Na snímke premiér Robert FicoNa snímke premiér Robert Fico

Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podali opoziční predstavitelia v piatok (10.2.), uskutoční sa v utorok (14.2.) popoludní. Opozícia má podľa Fica právo začať takúto schôdzu a koalícia jej toto právo neberie, schôdza sa teda uskutoční. Jej priebeh aj výsledok sa však podľa premiéra dá predvídať.

“Opozícia prečíta, čo si chce na úvod prečítať, pokiaľ ide o návrh na odvolanie, na to bude jedna jediná reakcia z našej strany, ale na tomto cirkuse sa zúčastňovať nebudeme. Ja mám dosť inej práce, aby som takéto ohavnosti počúval,” avizoval.

Koaliční poslanci sa podľa neho rozhodnú sami, či sa tejto schôdze budú zúčastňovať, Fico to však vzhľadom na to, ako sa správa opozícia v NR SR, nepredpokladá. “To, čo predvádza opozícia v slovenskom parlamente, je jeden hnus. Nič iné nechcú, len chaos a rozklad vládnej koalície. Stabilita je dnes životne dôležitá pre budúcnosť Slovenska,” zdôraznil.

Jednou z požiadaviek opozície na premiéra bolo, aby za problémy s cenami energií odvolal ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD). Fico však na to nevidí dôvod. “Bol by to veľmi zlý politický systém, keby opozícia na niekoho ukázala prstom a predseda vlády by ho odvolal. Nemám na to absolútne žiadny dôvod. Naopak, minister hospodárstva má moju plnú dôveru, veľmi tvrdo pracoval, aby naprával chyby regulačného úradu,” dodal.