Poprad 24. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Slovenský premiér Robert Fico s delegáciou odcestoval dnes na pracovnú návštevu Talianska, kde sa v sobotu (25.3.) zúčastní na slávnostnom summite šéfov štátov alebo vlád 27 krajín Európskej únie pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv.

Premiéra dnes spoločne s ďalšími európskymi partnermi prijme na spoločnej audiencii v Apoštolskom paláci vo Vatikáne pápež František.

Na snímke premiér Robert Fico

Samotný summit sa bude konať v sobotu dopoludnia na tom istom mieste, kde boli v roku 1957 podpísané zakladateľské zmluvy súčasnej Európskej únie – v Paláci konzervátorov (Palazzo dei Conservatori) na Kapitolskom námestí v Ríme. Zasadnutie sa bude konať za účasti hláv štátov alebo predsedov vlád krajín EÚ, predsedov Európskeho parlamentu, Európskej rady a Európskej komisie a zástupcov európskych inštitúcií.

V rámci rímskeho summitu pôjde z obsahového hľadiska o zavŕšenie procesu reflexie o budúcnosti EÚ, ktorý odštartoval bratislavský summit. Zasadnutie šéfov štátov alebo vlád 27 členských krajín EÚ v Ríme je súčasťou širšej diskusie o budúcnosti EÚ, ktorá nabrala na význame po rozhodnutí Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ.

Lídri po skončení zasadnutia na nádvorí Kapitolského námestia podpíšu spoločné vyhlásenie – Rímsku deklaráciu. Dokument by mal byť spoločným zamyslením sa nad stavom Európskej únie a budúcnosťou procesu integrácie.

Po podpise je na programe spoločná tlačová konferencia predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, predsedu talianskej vlády Paola Gentiloniho a predsedu maltskej vlády Josepha Muscata.

Program sa zavŕši obedom v Kvirinálskom paláci (Palazzo del Quirinale), sídle prezidenta. Obed pre delegátov usporiada taliansky prezident Sergio Mattarella.

Rímske zmluvy sú dva dokumenty – Zmluva o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) – a nesú názov podľa metropoly, v ktorej boli podpísané. Rímske zmluvy zároveň predstavujú tzv. rodný list spoločnej Európy, známej v súčasnosti pod názvom Európska únia.

Listiny 25. marca 1957 podpísali zástupcovia signatárskych štátov: Belgicka, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemeckej spolkovej republiky (NSR) a Talianska.

Zmluvou o zriadení EHS, zameranou na integráciu a hospodársky rast prostredníctvom obchodu, bol vytvorený spoločný trh založený na voľnom pohybe tovarov, osôb, služieb a kapitálu. Znamenala začiatok novej etapy v procese európskej integrácie. Zriadili sa inštitúcie a rozhodovacie procedúry, ktoré mali umožniť zosúladenie národných záujmov so spoločným cieľom. Vznik EHS sa stal kľúčovým medzníkom v ďalšom vývoji európskej integrácie. Rímske zmluvy vstúpili do platnosti 1. januára 1958.