Bratislava 9. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

V rámci úpravy koaličnej zmluvy, na ktorej sa v súčasnosti pracuje, sa vypracuje aj dodatok nových programových priorít vlády. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) to súvisí s tým, že za rok a päť mesiacov sa vládnemu kabinetu podarilo naplniť významnú časť jeho programu
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico

„Urobili sme vzájomnú dohodu, že urobíme inventúru programového vyhlásenia vlády a v rámci možností, ktoré dáva rozpočet a deficit, by sme ho chceli doplniť. Napríklad teraz všetci intenzívne pracujeme na balíku sociálnych zákonov, to je práca v noci, minimálna mzda, 13. plat,“ priblížil Fico v dnešných Sobotných dialógoch RTVS.
Podľa vlastných slov privíta, pokiaľ na to bude priestor, napríklad aj posilnenie podpory cestovného ruchu. „Preto som rád, že komunikačné šumy a komunikačná kríza skončili a budeme sa môcť od pondelka naplno venovať týmto prioritám,“ doplnil.
Opätovne pripomenul aj rozbiehajúcu sa diskusiu o prehlbovaní integrácie v EÚ, ktorej sa chce zúčastniť aj Slovensko. Krajiny, ktoré majú euro, musia totiž aj hlbšie spolupracovať. Zároveň však podľa Fica existujú červené línie, ktoré nikto neprekročí. „Napríklad my nebudeme nikdy súhlasiť, aby nám rozpočet schvaľoval Brusel. Ale nevadí nám konzultovať s Bruselom náš rozpočet, do akej miery zodpovedá parametrom eurozóny,“ vysvetlil.
Ako prvá sa bude podľa neho pravdepodobne posilňovať spolupráca v oblasti obrany, nasledovať môže sociálna a daňová sféra. „Je to pre nás historická šanca urobiť desaťročný skok. Áno, nemusí to byť lacné. Môžu nám napríklad povedať, že sadzba pri minimálnej mzde musí byť takáto až takáto, sadzba daní bude takáto až takáto, musíte sa tam niekde nájsť,“ upozornil.
Nemyslí si však, že napríklad v oblasti dane z príjmov právnických osôb bude musieť Slovensko niečo významne meniť. „My sme na 21 %, myslím si, že toto je pásmo, ktoré bude zachované. Vôbec sa neobávam, že by v prípade daní bolo potrebné urobiť nejaké zásadné zmeny,“ doplnil predseda vlády.