Bratislava 25. februára 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Najväčším sklamaním pri hlasovaní v Národnej rade SR (NR SR) je permanentné zradcovstvo Bélu Bugára a jeho strany Most-Híd. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico

Na snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico

Parlament dnes schválil návrh vlády, aby sa poslanci návrhom novely zákona o sociálnom poistení zaoberali v skrátenom legislatívnom konaní. Zavedenie trinástych dôchodkov tak plénum prerokuje v zrýchlenom režime na aktuálnej schôdzi. V štandardnom režime sa poslanci návrhmi zákonov zaoberajú na dvoch parlamentných schôdzach. Poslanci pléna za stranu Most-Híd sa na mimoriadnej 58. schôdzi od jej začiatku nezúčastňujú.

Za skrátené konanie k trinástym dôchodkom hlasovalo 76 poslancov, deväť poslancov sa zdržalo. Okrem poslancov za Smer-SD, Slovenskú národnú stranu a Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko sa na hlasovaní zúčastnili aj poslanci za hnutie Sme rodina, ktorí sa zdržali hlasovania, Eduard Adamčík z Mostu-Híd a niekoľkí nezaradení poslanci.

Fico na tlačovke potvrdil, že v tejto veci nerokoval ani s hnutím Sme rodina, ani s Eduardom Adamčíkom.

Predseda Smeru-SD sa vyjadril aj k neúčasti predstaviteľov strany v nedeľnej diskusnej relácii RTVS a v pondelkovej diskusnej relácii, ktorú spoluorganizovali Hospodárske noviny a Rádio Expres. Na diskusiách sa mal zúčastniť volebný líder strany Peter Pellegrini. Ten je však od nedele hospitalizovaný v bratislavskej nemocnici. Nahradiť ho mal práve Fico.

„V nedeľu som bol dosť ďaleko od Bratislavy. Vôbec nikto od nás nerátal, že by som mal ísť do relácie. Nebol plán, aby som sa ja zúčastnil na diskusiách, ani v nedeľu, ani v pondelok, tak mňa do toho neťahajte. So mnou to nemá nič spoločné,“ povedal Fico.

Redaktorka Denníka N sa následne predsedu Smeru opýtala, či v prípade prehry strany je možnosť, že Fico už nebude predsedom. „Pani redaktorka, ja vás obdivujem. To je jediné, čo v tomto okamihu môžem povedať. Toľko hlúpostí na jednom mieste som už dávno nevidel,“ reagoval Fico.

Po zopakovaní otázky zo strany redaktorky pripomenul, že je moratórium na prieskumy verejnej mienky a dodal: „Choďte do čerta aj s vašim Denníkom N. Toto nebolo za najhlbšieho socializmu a komunizmu, čo vy vystrájate v denníku N… Nesiete jednu z najväčších mier zodpovednosti za to, aká je dnes rozpoltenosť tejto krajiny.“

Namiesto dvojnásobných prídavkov možno príde úľava na dani, pripustil Fico

O tom, či sa prídavok na dieťa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 24,95 eura na 50 eur, sa podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica ešte diskutuje.

„Diskutujeme o tom, či nevieme nájsť iné vyjadrenie, poďme sa baviť o nejakej úľave na dani,“ povedal na utorkovej tlačovej besede. Podľa Fica sa niektorým poslancom nepáči, aby vyššie prídavky dostali rómske deti. Ak by sa namiesto zvýšenia prídavku na dieťa podľa neho pristúpilo k vyššej úľave na dani, prínos by z toho podľa Fica mali rodičia, ktorí pracujú. O nahradení zvýšenia prídavku daňovým bonusom na dieťa chce hovoriť s premiérom Petrom Pellegrinim.

„Chceme to mať vykonzultované s ministerstvom financií a ministerstvom práce,“ povedal.

„Kto nepracuje, nech neje,“ zdôraznil Fico. Upozornil na to, že na Slovensku je 5-percentná miera nezamestnanosti. „Kto si chce prácu nájsť, ten si ju nájde,“ dodal predseda Smeru.

Podľa vládneho návrhu novely zákona o prídavku na dieťa sa mesačný prídavok na dieťa od začiatku budúceho roka zvýši z 24,95 eura na 50 eur. Zvýšenie prídavkov na deti by si v budúcom roku vyžiadalo 300 miliónov eur, v roku 2022 to má byť 333 miliónov eur a v roku 2023 už 341 miliónov eur.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj