Bratislava 28. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Istanbulský dohovor nespôsobuje rozkol vo vládnej koalícii. Myslí si to predseda Smeru-SD Robert Fico. Zároveň si myslí, že návrh uznesenia k Istanbulskému dohovoru, o ktorom od rána rokuje parlament, získa výraznú podporu poslancov. Povedal to na dnešnej tlačovej besede s tým, že Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor) vytvorila Rada Európy, ktorej dokumenty nemajú takú právnu silu ako dokumenty Európskej únie

Na snímke Robert Fico

“Dohovor vyvoláva emócie, rozdielne názory, preto sme sa dohodli v utorok na Koaličnej rade, že SNS predloží návrh, v ktorom sa konštatuje, že parlament požiada vládu, aby zastavila proces smerujúci k ratifikácii dohovoru,” povedal Fico. Zároveň považuje za správne, že v roku 2017 vláda prijala uznesenie, ktorým otvorila diskusiu o Istanbulskom dohovore.
Slovenská národná strana prišla s iniciatívou, aby parlament prijal uznesenie k procesu ratifikácie dohovoru. Podpredseda SNS Jaroslav Paška v pléne predstavil návrh uznesenia, podľa ktorého by NR SR mala požiadať vládu SR, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila. “Vidíme, že sú problémy medzi terminológiou Istanbulského dohovoru a Ústavou SR, ktorá nepripúšťa také definície partnerských vzťahov, ako sú v Istanbulskom dohovore,” uviedol Paška. Podľa neho jedným z rozporov je, že v SR máme definovanú rodinu ako partnerský vzťah muža a ženy, čo je základnou bunkou systému SR. V rámci rodovej terminológie Istanbulský dohovor umožňuje partnerstvo, kde sa používa terminológia rodič číslo jedna a rodič číslo dva. Tento systém osôb vychovávajúcich deti podľa Pašku zakladá vážne problémy vo vzťahu k Ústave SR. SNS považuje za dôležité, aby dohovor nebol na Slovensku ratifikovaný. Podľa navrhovaného uznesenia sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Vláda má vykonať všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru. Vládu má o prijatí uznesenia informovať predseda NR SR.
 
Príspevok Fico: Na návrhu uznesenia k Istanbulskému dohovoru sa dohodla koalícia zobrazený najskôr Hlavné správy.