Bratislava 21. marca 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Prinášame vám vyjadrenie Úradu špeciálnej prokuratúry k vyjadreniu Roberta Fica na stredajšej tlačovej konferencii

Na snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico

Ako bolo v minulosti už zdôraznené, jednou z vyšetrovacích verzií bola aj tá, že úkladná vražda Jána Kuciaka a jeho partnerky súvisela s informáciami o drogovej trestnej činnosti, na ktorej sa mal podieľať Antonino V. Z uvedeného dôvodu spoločný vyšetrovací tím s Talianskou republikou mal k dispozícii všetky dôkazy súvisiace aj s touto drogovou trestnou činnosťou.
Citácia, ktorá bola sprístupnená bývalému premiérovi Róbertovi Ficovi, je doslovným prekladom anglickej verzie, ktorá bola slovenským orgánom zaslaná príslušnými talianskymi orgánmi. Obe verzie hovoria o tom, že nedisponujú žiadnou telefonickou konverzáciou či konverzáciou iného druhu medzi Vadalom a Ficom z roku 2012. Na základe uzatvorenej Dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu, v ktorej bol ako komunikačný jazyk dohodnutý jazyk anglický, preto poslali talianske orgány anglickú aj taliansku verziu v nasledovnom znení:
Úrad špeciálnej prokuratúry poskytuje doslovné znenie oficiálneho stanoviska od príslušných talianskych orgánov, ktoré sa vecou zaoberali:
Regarding the existence of direct phone calls between Vadala Antonino, suspect in the penal case n. 1899/18 RGNR Mod. 44 and the former Premier of the Slovak Republic Mr. Robert Fico, we can state that no conversation dated in 2012 involving Vadala Antonino is present in the file above mentioned. This information is provided to the Judicial Slovak Authorities on the grounds and in the framework of the JIT still on going.
“In relazione alla richiesta formulata circa l’esistenza di telefonate dirette tra Vadala Antonino, indagato nel procedimento penale n. 1899/18 RGNR Mod. 44 e l’ex Premier della Repubblica Slovacca, Sig. Robert Fico, possiamo, comunicare, senza alcun pregiudizio alle indagini in corso, a seguito degli accertamenti svolti dalla Polizia Giudiziaria delegata alle indagini, che nessuna conversazione telefonica, o di altro genere, del 2012 relativa all’indagato Vadala Antonino č agli atti del procedimento penale in questione.
Tale informazione viene fornita all’Autorita Giudiziaria Slovacca in ragione della JIT che con tale Autorita ha in corso questo Ufficio nell’ambito del procedimento n. 1899/18 RGNR Mod. 44DDA”.
TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
 
Fico: Talianske zložky neodpočúvali Vadalu,nemajú prepis údajného telefonátu
Talianske bezpečnostné zložky v roku 2012 neodpočúvali Antonina Vadalu, a preto ani nedisponujú prepisom rozhovoru s Robertom Ficom. Informoval o tom predseda Smeru-SD a bývalý premiér Fico na tlačovej konferencii v Bratislave. Opätovne tvrdí, že Vadalu nepoznal, nevolal s ním a žiada médiá, aby zverejnili dôkaz o údajnom telefonáte, ak ho majú. Trvá na tom, že neexistuje. Voči médiám mieni podnikať kroky, kým sa neprestanú snažiť o pád tejto vlády.
“Taliansko v roku 2012, myslia sa tým všetky zložky, nevykonávalo žiadne odpočúvanie a záznam telekomunikačnej prevádzky účastníckej stanice pána Vadalu, a preto ani nedisponuje údajným rozhovorom medzi ním a mojou osobou. Ak nikoho neodpočúvali v roku 2012 na území Talianska, nemôže existovať prepis rozhovoru, lebo žiadny nebol. Všetky bezpečnostné zložky vylúčili, že by Vadalu v roku 2012 odpočúvali. Dámy a páni, ak niečo máte, tak to dajte,” vyhlásil Fico.
Zároveň zopakoval, že pri vyšetrovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa nepotvrdila talianska stopa. Fico opätovne kritizoval médiá, tvrdí, že klamú a neospravedlnia sa. Oznámil, že Smer-SD využije “všetky legálne aj legitímne prostriedky na boj s médiami, až médiá prestanú robiť politiku a prestanú sa snažiť o pád tejto vlády”.
 
Ak pôjde byt v Bašternákovom komplexe Bonaparte do dražby, Fico ho nekúpi
Ak pôjde do dražby byt v komplexe Bonaparte, v ktorom býva Robert Fico, expremiér ho nekúpi. Povedal to na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave.
Byt má Ficovi prenajímať podnikateľ Ladislav Bašternák, ktorého minulý týždeň odsúdili v kauze neodvedenia dane a poistného na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. Odpykať by si ho mal v ústave s minimálnym stupňom stráženia.
Verdikt je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať. Bašternákovi prepadá majetok v prospech štátu, keďže spôsobil škodu v značnom rozsahu.
Fico naďalej kritizuje médiá za to, že podľa neho šírili vo verejnosti názor, že za smrť novinára môže jeho vláda. Denník Sme kritizuje aj za titulnú stránku s fiktívnym hlasovacím lístkom v deň prvého kola prezidentských volieb, kde mal Maroš Šefčovič, podporovaný Smerom-SD, iné číslo ako na skutočnom volebnom lístku.
 
Príspevok Fico mal pravdu: Úrad špeciálnej prokuratúry poskytol doslovné vyjadrenia talianskej prokuratúry k údajnému telefonátu medzi Ficom a Vadalom zobrazený najskôr Hlavné správy.