Bratislava 14. marca 2018 (HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)

To, čo vyviedol Fico (samozrejme za asistencie Bugára) opozícii a prezidentovi Kiskovi, si budú dlho pamätať. Previezol ich ako malé deti.

Na snímke predseda strany Smer-SD a premiér SR Robert Fico

Zatiaľ čo opozičníci uzatvárali predvolebné a povolebné koalície a delili si fleky v budúcej vláde, Fico riešil situáciu.

Ponúkol demisiu s tým, že Smer zostane pri vláde. Teda on si ďalej zachová vplyv. Vláda sa bude rekonštruovať. To by mohol využiť aj Bugár a vysáčkovať odtiaľ krídlo, ktoré ho dohnalo takmer k povaleniu vlády (a teda neúčasti v parlamente, kde by sa s najväčšou pravdepodobnosťou Most už nedostal).

Šebej dnes ešte hromžil, že stanovisko Republikovej rady Mosta-Híd je, že buď padne dohoda na predčasných voľbách, alebo Most odíde z koalície. Nestalo sa ani jedno z toho. Kto vie, či to Žitňanská už tušila, a preto neprišla dnes ani na vládu.

Fico bude mať viac voľného času. Môže trochu vypnúť a keď sa dá zdravotne do poriadku, začať obchádzať okresy. Všetka nevôľa, ktorá bude sršať z opozície a médií, pôjde mimo neho. Možno nebude ten dobrý, ale nebude ani zlý. Koľko bude mať po takejto dvojročnej kampani v teréne percent? Skúste si tipnúť?

Kuciakova vražda – chudák mladý chlapec aj so svojou priateľkou, bude nanič. Ak bola spáchaná len preto, aby bol v republike bordel a padla vláda, tak obzvlášť nanič. Polícia má teraz dosť času na vyšetrenie tohto barbarstva. Verme, že sa im to podarí.

Na piatok sú ohlásené ďalšie protesty. Aké budú? Väčšie? Menšie? Ťažko teraz povedať. Kali je preč. Fico je preč. Časť motivácie sa iste vytratila. Skončí teraz trizna za zabitého novinára? Opozícia už teraz kričí, že to nebude stačiť. Uvidíme.
Ľuboš Macko