Bratislava 26. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

Po tom čo premiér Slovenskej republiky, Róbert Fico nazval niektorých novinárov “špinavými proti-slovenskými prostitútkami ” si vyslúžil vlnu kritiky. Ficov výrok sa dostal aj do rôznych zahraničných médií, vrátane celosvetovo známeho portálu Breitbart. V diskusii pod článkom čitatelia tohto portálu vychválili Fica “do nebies”. Padol dokonca výraz “Európsky Trump”.

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico

Róbert Fico na spoločnej tlačovke s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom sa do objasňovania Lajčákovej kauzy pustil svojským spôsobom. Novinárov obvinil s toho, že informujú jednostranne a klamlivo, následne ich nazval nelichotivým prívlastkom:

“Niektorí z vás sú špinavé protislovenské prostitútky,” povedal Fico novinárom.

Na Fica sa po tomto výroku spustila vlna kritiky a to hlavne od novinárskej obce. Asociácia európskych novinárov dokonca žiadala od premiéra ospravedlnenie:

“Tento verbálny útok predsedu vlády nielenže presiahol všetky hranice slušnosti, ale poskytuje aj nebezpečný precedens pre ďalšie znevažovanie práce novinárov na verejnosti, čo môže viesť k ohrozeniu slobody tlače a prejavu na Slovensku,” uvádza sa v stanovisku AEJ.

Ficov výrok o novinárskych prostitútkach sa dostal aj do zahraničných médií. Reakcie čitateľov boli rôzne. Zrejme najviac pozitívnych reakcií sa slovenský premiér dočkal od čitateľov známeho amerického portálu Breitbart, ktorí sú známi prívrženci a voliči novozvoleného prezidenta USA, Donalda Trumpa. Bývalý šéf tohto portálu, Steve Bannon dokonca pôsobil ako hlavný poradca Trumpovej volebnej kampane, pričom by mal naďalej známemu novozvolenému prezidentovi radiť aj pri jeho budúcom pôsobení v Bielom dome.

V diskusii pod článkom Slovak Prime Minister Tells Journalists They Are ‘Dirty Prostitutes’ o Ficovom výroku na adresu novinárov sa Slovenský premiér dočkal vo väčšine prípadov pozitívnych reakcií. Informoval o tom portál Parlamentné Listy.

“Fico si práve vyslúžil prezývku európsky Trump,” označuje slovenského premiéra užívateľ s nickom Jontyfire.

Objavujú sa dokonca prirovnania Ficovej rétoriky k tomu, čím novinárov počas prezidentskej kampane “častoval” Trump:

“To znie, ako keby ten chlapík (Fico) bol na Trumpovom mítingu s médiami v ten deň, keď ich zodral z kože za to, že sú banda klamárov a fanatických prívržencov,“ píše sa v ďalšom z komentárov.

Nájdu sa aj také, v ktorých si čitatelia Fica nevedia vynachváliť a jeho súčasný slovný útok na novinárov je pre nich známkou ďalšieho úspechu ich favorita. “Moja už tak vysoká mienka o Robertovi Ficovi ešte väčšmi vzrástla. Ďakujem, pán Fico, za vaše názory na Európsku komisiu,” vychvaľuje slovenského premiéra čitateľ vystupujúci ako Attila41.

V jednom z najnovších komentárov nechýba ani dávka suchého humoru. “Myslím si, že jeho (Ficove) vyjadrenia sú pritvrdé na prostitútky. Prostitútky len zapredávajú svoje telo. Novinári zapredávajú svoju celú bezúhonnosť,” myslí si čitateľ podpísaný ako Pozieres.

Ficov výrok zrejme napomohol tomu, že američania  a západo-Európania vnímaju vychodo-európskych lídrov ako hrdinov. Medzi nich sa okrem Fica zrejme zaraďuje aj Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý chráni Európu pred moslimskou imigračnou vlnou:

“Človek musí milovať  týchto východoeurópskych lídrov, pretože oni sú jediní s guľami dosť veľkými na to, aby sa postavili všetkým,” napísal čitateľ podpísaný pod článkom na portáli Breitbart ako Jontyfire.

Čiteteľom Breitbartu zrejme Ficove výroky pripomínajú svojho obľubenca a novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa podobne vyhraňuje voči mainstreamovým médiám kvôli ich predvolebnej propagande v prospech Hillary Clintonovej a nadržiavaniu elitám.

Donald Trump si v pondelok pozval na stretnutie novinárov a predstaviteľov všetkých významných amerických mainstreamových médií. Ako vysvitlo z uniknutých informácií, novozvolený americký prezident im tam vynadal do klamárov.

Samuel Gdovin