Štrasburg/Brusel/Bratislava 13. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

S unikátnym projektom, akým je Európska únia, trestuhodne hazardujeme, vyhlásil dnes v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu predseda vlády SR Robert Fico. Podľa slovenského premiéra úniu ohrozujú vnútropolitické záležitosti členských štátov, napríklad referendá.

Na snímke premiér Robert FicoNa snímke premiér Robert Fico

“S unikátnym projektom, ktorý nikde na svete neexistuje, dnes trestuhodne hazardujeme,” skonštatoval Fico. Vyzval národných lídrov v členských štátoch EÚ, aby neriešili svoje vnútropolitické problémy na úkor európskym tém. Dodal, že dôsledky britského a talianskeho referenda pociťuje celá Európa.

“Európska únia je v najťažšej kríze od svojho vzniku, nie je to však kríza z vonkajšieho ohrozenia, je to kríza zvnútra, vyjadrená predovšetkým nedôverou ľudí a stratou autority európskych elít,” vyhlásil Fico. Na skepsu občanov navrhuje reagovať ponúknutím konkrétnych politických výsledkov.

Fico vymenoval úspechy slovenského predsedníctva v Rade EÚ – napríklad ratifikáciu parížskej klimatickej dohody, schválenie budúcoročného rozpočtu EÚ alebo spustenie európskej pohraničnej a pobrežnej stráže. Vyjadril nádej, že koncept tzv. efektívnej solidarity, ktorý Slovensko predložilo počas svojho predsedníctva, sa stane súčasťou reformy únijného azylového systému.

Hoci z pléna europarlamentu zaznalo viacero pozitívnych hodnotení na adresu slovenského predsedníctva, našli sa aj kritické hlasy. Tie súviseli s kauzou údajne predražených zákaziek súvisiacich s predsedníctvom a postojom slovenskej vlády k riešeniu migračnej krízy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.