Fico: EÚ nie je dosť silná, aby sa viac angažovala v niektorých veciach, napríklad na Ukrajine alebo v Sýrii, potrebujeme OSN

New York 19. decembra 2017 (HSP/Teraz/TASR/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)

Predseda vlády SR Robert Fico sa v pondelok stretol v New Yorku s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. V tejto súvislosti zdôraznil, že mu záleží na silnej OSN.
Na snímke slovenský premiér Robert Fico

“Pretože Európska únia nie je dostatočne silná, aby sa angažovala v niektorých veciach viac,”vysvetlil Fico. “Na Ukrajine EÚ v podstate nie je prítomná. Nemáme žiadny vplyv na situáciu v Sýrii,” dodal a vyzdvihol úlohu silných medzinárodných organizácií ako OSN v podobných konfliktoch.
Fico s Guterresom diskutovali aj o rozširovaní EÚ. “Cítime s pánom generálnym tajomníkom, že Balkán začína znovu horieť,” povedal Fico. Podľa neho je dôležité ponúknuť niektorým krajinám z tohto regiónu perspektívu budúcnosti v EÚ, lebo inak bude v oblasti “stúpať nervozita”.
Guterresa informoval o projekte Slovenska a ďalších krajín v Líbyi zameranom na obmedzenie migračných tokov. “Musíme naďalej robiť projekty mimo územia EÚ a vyťahovať problém migrácie do týchto tretích krajín,” konštatoval slovenský premiér.
“Slovensko je tak ako v prípade EÚ aj tu pripravené podporiť konkrétne rozumné projekty v prostredí Európy, na ktoré sa sústreďuje OSN,” povedal Fico.
Predseda vlády SR sa v OSN stretol aj so Slovákmi činnými v tejto organizácii. “Pre mňa je veľkým potešením, keď vidím napravo a naľavo od generálneho tajomníka OSN slovenských predstaviteľov,” uviedol Fico.
Vo vysokých funkciách v OSN pôsobia viacerí slovenskí diplomati: Miroslav Lajčák predsedá Valnému zhromaždeniu OSN, námestníkom generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti je Miroslav Jenča, Oľga Algayerová je výkonnou tajomníčkou Európskej hospodárskej komisie OSN a Ján Kubiš šéfuje Pomocnej misii OSN v Iraku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)