Bratislava 25. marca 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR – Michal Svítok)

Doteraz sa vždy objavovali návrhy, aby sa amnestie zrušili buď obyčajným, alebo ústavným zákonom. No bez Ústavného súdu (ÚS) nie je možné problém amnestií vyriešiť. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy

Na ilustračnej snímke predseda vlády SR Robert Fico

“Akonáhle by sme len tak zo zákona mohli zrušiť rozhodnutie prezidenta, v praxi by to v budúcnosti mohlo znamenať, že by Národná rada mohla ústavným zákonom zrušiť akékoľvek rozhodnutia napríklad generálneho prokurátora, Najvyššieho súdu a podobne,” vysvetlil premiér. Preto podľa neho bez Ústavného súdu jednoducho nie je možné tento problém vyriešiť. Riešenie, ktoré vládna koalícia predložila do parlamentu, považuje predseda vlády za riešenie na ústavnej hrane.

Fico v diskusii upozornil, že personálne obsadenie Ústavného súdu je neúplné, pretože prezident Andrej Kiska podľa neho hrubo porušuje Ústavu SR. “Hrubo ju porušuje tým, že nevymenoval sudcov Ústavného súdu, hoci ich mal vymenovať. Ešte aj teraz otáľa pokračovať, napriek tomu, že mu Benátska komisia povedala, čo má robiť,” zdôraznil premiér. Kiska by mal preto podľa Fica vymenovať zostávajúcich troch ústavných sudcov.

Premiér pripomenul, že ak ÚS potvrdí zrušenie amnestií, v takom prípade sa rušia všetky rozhodnutia, ktoré boli prijaté v dôsledku amnestií. “Podľa tohto konceptu platí, že sa automaticky všetko ruší a je zelená. Je zelená, len musíme nechať vyšetrovateľov, musíme nechať prokuratúru a súdy konať,” dodal. Pripomienkami opozície, ktoré má k rušeniu amnestii, sa už premiér podľa vlastných slov nezaoberá, pretože to už má v rukách vedenie Národnej rady SR.

Fico taktiež obhajoval zrýchlený proces rušenia amnestií. “Pokiaľ dáme do NR SR túto tému a poznajúc prostredie z parlamentu, tak rozhodovanie o takomto návrhu ústavného zákona v mesačných horizontoch, pretože prvé, druhé a tretie čítanie normálnym spôsobom je niekoľko mesiacov, znamená, že tento návrh nikdy nebude prijatý, to je moja praktická skúsenosť,” vysvetlil s tým, že treba dať do toho procesu dynamiku.