Bratislava 8. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Premiér Robert Fico poslal Emmanuelovi Macronovi telegram, v ktorom mu zablahoželal k zvoleniu do prezidentskej funkcie
Slovenský premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák privítali nedeľňajšie zvolenie Emmanuela Macrona za francúzskeho prezidenta.

Na snímke vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a podpredseda vlády SR Miroslav Lajčák a vpravo premiér SR Robert Fico

“Francúzski občania si vybrali v slobodných voľbách svojho prezidenta a toto rozhodnutie treba rešpektovať. Verím, že táto voľba je dobrou správou pre budúcnosť Európskej únie a umožní hľadať členským štátom cestu k sebe, nie od od seba,” uvádza sa v stanovisku Roberta Fica k prezidentským voľbám vo Francúzsku, o ktorom informovala hovorkyňa predsedu vlády SR Beatice Szabóová.

Fico zdôraznil, že Európa v období po brexite potrebuje stabilitu a konštruktívnu spoluprácu a že úloha Francúzska je v tejto oblasti nezastupiteľná. Zároveň poslal Emmanuelovi Macronovi telegram, v ktorom mu zablahoželal k zvoleniu do prezidentskej funkcie.

Potešenie z Macronovho úspechu vyjadril na Twitteri aj minister Lajčák, ktorý v tejto súvislosti hovoril o víťazstve Európskej únie.
“Vnímame túto voľbu ako uznanie pretrvávajúcej atraktívnosti hodnôt a princípov, o ktoré sa doterajšia európska spolupráca opierala, a zároveň ako prejav vôle pokračovať v budovaní spoločného projektu,” píše sa vo vyhlásení slovenského rezortu diplomacie.

Ministerstvo zdôraznilo, Francúzsko je jedným z najdôležitejších partnerov SR. “Tešíme sa na pokračovanie a ďalší rozvoj našich vzájomných vzťahov, ako aj na posilňovanie spolupráce v rámci Európskej únie a NATO,” uvádza sa vo vyhlásení rezortu k druhému kolu prezidentských volieb vo Francúzsku, informoval tlačový odbor MZVaEZ SR.