Bratislava 15. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Poslanec Národnej rady Ondrej Dostál z poslaneckého klubu SaS ako člen Ústavnoprávneho výboru patril k najaktívnejším pri vypočúvaní kandidátov na ústavných sudov a prišiel aj s teóriu, že kandidát a expremiér Robert Fico nespĺňa zákonom stanovenú dobu 15 rokov praxe na pozíciách s potrebou právnického vysokoškolského vzdelania druhého stupňa. Dostál dlhodobo kritizuje postoj koalície k voľbe sudcov ÚS a jej postup označuje za “obštrukciu”. Podľa neho tu došlo k spojeniu vládneho Smeru-SD s opozičnou ĽSNS za účelom “vytretia podlahy s ústavným súdom”

Na snímke predseda OKS Ondrej Dostál

Ondrej Dostál na Facebooku napísal, že Robert Fico a Marian Kotleba zabezpečili, že v utorok ani vo štvrtok nebol zvolený žiadny kandidát na post sudcu Ústavného súdu SR.
“Fico a Kotleba spoločnými silami vytreli podlahu s ústavným súdom, ústavou aj ústavnosťou. A napľuli do tváre všetkým, ktorí sa usilovali, aby si parlament splnil svoju povinnosť zvoliť kandidátov na ústavných sudcov,” uviedol Dostál.
Ďalej tvrdí, že koalícia sa držala hesla, že keď nemôže byť Fico predsedom ústavného súdu, tak nesmie byť zvolený nikto. “Dokonca ani kandidáti, na ktorých sa dohodla vládna koalícia,” podotkol.
“Toto je tak úbohé, že by to Fica diskvalifikovalo ako uchádzača o post ústavného sudcu aj v prípade, žeby spĺňal všetky ústavné, odborné a morálne kritériá. Čo, samozrejme, nespĺňa a spôsob, akým pristúpil k voľbe kandidátov na ústavných sudcov to len potvrdzuje,” uviedol.
 

 
Opozičný poslanec následne dodal, že vystúpenie Smeru-SD je “pozvánkou” na pripravované protesty Za slušné Slovensko, ktoré sa budú konať pri príležitosti výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 21. februára na námestí SNP v Bratislave.
Dostál tiež uviedol, že pri hlasovaní sa vraj ukázalo, že “medzi poslancami Smeru má zjavne ešte stále väčšie slovo Fico ako Pellegrini”. “Teda, aby som bol presný, Fico má, Pellegrini nie.”
 

 
 
Príspevok “Fico a Kotleba spoločnými silami vytreli podlahu s ústavným súdom, ústavou aj ústavnosťou,” vyhlásil Dostál z SaS zobrazený najskôr Hlavné správy.