Havana 29. októbra 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Poslanec Ľuboš Blaha exkluzívne pre Hlavné správy z Kuby popísal návštevu tejto krajiny, v ktorej sa v súčasnosti nachádza aj s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom

Na snímke delegácia strany Smer-SD na návšteve Kuby

Čo je cieľom vašej cesty na Kube?
Na Kubu sme prišli ako delegácia strany Smer-SD pri príležitosti slávneho veľtrhu FIHAV, na ktorom sa zúčastní aj viacero slovenských investorov. Pre vzájomný obchod medzi SR a Kubou je to od Roberta Fica významné gesto podpory našej ekonomickej spolupráce.
Nejde o parlamentnú, ale stranícku návštevu, no samozrejme, návšteva predsedu najsilnejšej vládnej strany má obrovskú váhu.
Slovensko má s Kubou priateľské vzťahy, čomu sa veľmi teším. Počas vlády Smeru sme aj v Európskej únii podporovali zlepšenie vzťahov a prednedávnom EÚ s Kubou uzavrela novú partnerskú dohodu. Kuba dnes patrí medzi významných obchodných partnerov, tak pre SR ako aj pre EÚ.
 
Rokovali ste s nejakými oficiálnymi predstaviteľmi?
Rokovali sme s prezidentom Kubánskej republiky Diazom-Canelom, čo je najvyšší kubánsky predstaviteľ. To len potvrdzuje naše výborné vzťahy. Ja osobne sa dlhodobo angažujem v tom, aby sme mali s Kubou čo najlepšie vzťahy a som rád, že Slovensko vždy v OSN hlasovalo proti zločineckej americkej blokáde tohto ostrova.
Kuba si našu podporu váži. Kuba je krajina z chudobného regiónu, čiže ju nemožno porovnávať so Švédskom či Nemeckom, ale je úžasné, že napriek takmer 60-ročnému krutému embargu USA dokáže svojim občanom garantovať vysoké štandardy školstva a zdravotníctva, ako aj základné sociálne istoty a bezpečný život.
 
Čo z ich systému by ste radi aplikovali u nás?
V kubánskej spoločnosti je ďaleko viac sociálnej rovnosti a poriadku, čo určite musí byť inšpiráciou pre každý sociálny štát v celom svete.
 
Nájde sa niečo “kapitalistické”, čo by vám na Kube chýbalo?
Ja osobne kubánskemu socializmu úprimne držím palce a stretnutie s kubánskym prezidentom bol pre mňa zážitok, na ktorý nezabudnem. Kuba má moje sympatie a nemyslím si, že jej niečo z kapitalizmu chýba.
Základom je, aby konečne skončila protiprávna americká blokáda Kuby.
 
Fico: Slovensko má historickú príležitosť na spoluprácu s Kubou
Pri príležitosti významného kubánskeho veľtrhu FIHAV, na ktorom sa zúčastňujú predstavitelia desiatok krajín z celého sveta, spolu s delegáciou strany Smer-SD pricestoval do Havany aj expremiér Robert Fico. “Pricestoval som, aby som podporil naše dobré vzťahy s Kubánskou republikou a najmä slovenské investície, ktoré patria na Kube medzi tie najúspešnejšie,” uviedol Fico v pondelok na sociálnej sieti.

“Je pre mňa veľkou cťou, že ma prijal prezident Miguel Díaz-Canel, s ktorým sme diskutovali o podpore vzájomného obchodu medzi oboma krajinami. Stretol som sa v tejto súvislosti aj s ministrom zahraničného obchodu Rodrigom Malmiercom. Kuba sa otvára novým investíciám a Slovensko má vzhľadom na svoje tradičné väzby s Kubou historickú príležitosť využiť potenciál na vzájomnú spoluprácu.”

 

Príspevok Fico a Blaha na Kube: “Slovensko vždy v OSN hlasovalo proti zločineckej americkej blokáde ostrova.” Poznáme podrobnosti návštevy zobrazený najskôr Hlavné správy.