Praha 18. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Šéf poslancov hnutia SPD Radim Fiala sa ostro pustil do Severoatlantickej aliancie a Turecka kvôli invázii do Sýrie. Podľa neho v NATO pre Ankaru nie je miesto. Fiala označil politiku Európskej únie a NATO ako bez chrbtovej kosti. Príčinou má byť turecký vojenský zásah na severe Sýrie, kde Ankara bojuje proti kurdským milíciám, ktoré obviňuje z terorizmu. Podpredseda SPD tiež uviedol, že Česká republika by nemala byť členom aliancie, v ktorej je Turecko

Na snímke Radim Fiala

ČR nemôže byť naďalej v NATO spoločne s Tureckom. Hnutie SPD v súvislosti s tureckou agresiou opakovane upozorňuje na úplnú bezchrbtovosť politiky EÚ, NATO a z toho vyplývajúce dvojaké stanoviska českej vlády, napísal v stredu Fiala na Facebook.

NATO ako pakt, ktorý založili na kolektívnej obrane, by v žiadnom prípade nemalo akýmkoľvek spôsobom podporovať nezákonné napadnutie Sýrie Tureckom, dodal.

Podľa neho je tiež potrebné, aby Európska únia okamžite ukončila prístupové rokovania s Tureckom. NATO by potom malo zo svojich radov Turecko vylúčiť.

Generálny tajomník NATO Stoltenberg by nemal Turecko vyzývať k umiernenosti a zdržanlivosti, ale urýchlene zvolať mimoriadny samit NATO a vylúčiť Turecko z aliancie za bezprecedentný akt agresie proti suverénnemu štátu a porušovanie ľudských práv prejavujúce sa terorom proti Kurdom, poznamenal poslanec.

Poslanecká snemovňa v utorok 15. októbra hlasmi všetkých prítomných poslancov odsúdila tureckú inváziu do Sýrie, ktorú označila za porušenie medzinárodného práva. Snemovňa tiež vyzvala premiéra Andreja Babiša, aby v Európskej únii presadzoval opatrenia, ktoré by donútili Turecko svoju operáciu zastaviť. Nateraz Turecko a USA uzavreli prímerie.

“Prameň mieru”

Turecko 9. septembra začalo vojenskú operáciu Prameň mieru. Jej cieľom je boj proti Islamskému štátu, ale aj kurdským milíciám z radov Strany kurdských pracujúcich (PKK) a Ľudových obranných jednotiek (YPG). Turecko považuje kurdské organizácie za teroristov a obvinilo Spojené štáty z toho, že im dodávali zbrane. Kurdské jednotky z YPG v spolupráci so Spojenými štátmi bojovali proti Islamskému štátu.

V reakcii na tureckú inváziu generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že od Ankary očakáva zdržanlivé a primerané rokovania. Ďalej však uviedol, že Turecko je silný a blízky spojenec NATO, ktorý je dôležitý pre našu kolektívnu obranu a spoločné misie vrátane boja s terorizmom.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj