Bratislava 12. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Výber zo súčasného slovenského tanca, hudby aj literatúry avizuje aj tento rok v polovici novembra festival Vlna naživo 2019. Festival, ktorý organizuje časopis Vlna, sa od štvrtka 14. novembra do nedele 17. novembra uskutoční v bratislavskom priestore súčasnej kultúry – A4. Ako ďalej agentúru SITA za organizačný tím informovala Eva Vozárová, program prinesie niekoľko noviniek

Na snímke Eva Vozárová

„Spoločné európske turné odštartujú klarinetista Braňo Dugovič s producentom a klávesákom Eddiem Stevensom. Režisérka a choreografka Petra Fornayová uvedie novú hru dotýkajúcu sa témy Nežnej revolúcie. Festival odpremiéruje aj nový román Márie Modrovich a bude hostiť stúpajúce hviezdy domáceho indie popu, kapelu Don’t Trust Butterflies,“ konkretizovala Vozárová.

Významný priestor je v tohtoročnom programe Vlny naživo vyhradený súčasnému tancu. Patrí mu aj úvodný večer v A4, ktorý štartuje o 18:00. Choreograf a tanečník Tomáš Danielis počas neho predstaví svoj tohtoročný projekt 21&Counting. Kombinácia tanečného predstavenia a stand-upu rekapituluje Danielisovu kariéru a glosuje extrémy politickej korektnosti v súčasnej spoločenskej diskusii. Po Danielisovi, ktorý vystupuje nielen na slovenskej scéne, ale i v Bruseli, Grazi či Moskve, prevezme scénu mladá tanečníčka a performerka Silvia Sviteková so sólom Pamäť betónu. Úvodný festivalový večer bude pokračovať netradičným spojením nových foriem literatúry a tanca. Vystúpenie tanečného súboru Electric Sabina sa totiž spojí s prezentáciou troch nových kníh Kamila Zbruža. Experimentálny básnik pokrstí na Vlne naživo konkrétne diela Magnum Opus, Uroboros a Deň pri jazere.

Piatkový program opäť otvorí tanec. Slovenská tanečníčka a choreografka Jana Tereková pôsobiaca v Paríži uvedie v A4 predstavenie s prvkami bábkového divadla 70 sukien mala. Následne inštrumentalista Braňo Dugovič na festivale pokrstí svoj najnovší album 10 Simple Melodies. Zároveň odohrá koncert s britským hudobníkom, skladateľom a producentom Eddiem Stevensom a skladateľom Danielom Matejom. Program večera uzavrie čítanie zo zbierky hier pre Dezorzovo lútkové divadlo – Lútkohry v podaní spisovateľa a scenáristu Agdu B. Paina a režiséra Gejzu Dezorza.

Najnovšiu knihu Márie Modrovich Rozhovor s členkou kultu priblíži úvod sobotňajšieho programu. Dielo je postavené na fiktívnych rozhovoroch s členkami tajomného ženského spoločenstva, ktoré opustili rodiny a združili sa okolo bývalej speváckej hviezdy. V poradí štvrtá kniha od mladej autorky nominovanej na ocenenie Anasoft Litera 2018 sa na knižné pulty dostane koncom tohto roka. Literatúru vystrieda hudba, a to koncert skupiny Don’t Trust Butterflies. Mladá indie pop kapela tento rok získala ocenenie objav roka na Radio Head Awards.

Vlna naživo vyvrcholí premiérou novej hry o revolúcii a evolúcii Manifest možností. Choreografka a režisérka Petra Fornayová dielo uvedie symbolicky 17. novembra. Publikum si ho v A4 pozrie od 20:00. Multižánrový festival uzavrie tanečná párty Secret DJ Set.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj