Praha 6. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

20. januára v Prahe prebehla súťaž mladých programátorov FakeHacks.cz. Účastníci mali 24 hodín na to, aby vyvinuli aplikáciu, ktorá by umožnila odhaľovanie nespoľahlivých zdrojov informácií na internete.
Ilustračné foto

Zvíťazila aplikácie MindBrella do prehliadača Google Chrome. Podľa vývojárov program umožňuje posudzovanie spoľahlivosti informácií na stránkach a v skupinách na Facebooku.
Algoritmus aplikácie je dosť primitívny – ak stránka zdieľa články tzv. dezinformačných portálov, automaticky dostane nálepku, že čitateľ riskuje že bude dezinformovaný. Podľa čoho bol ten alebo iný portál zahrnutý do zoznamu dezinformačných webov, vývojári neuvádzajú. Aplikácia už spôsobila kuriozitu, keď zaznamenala riziko dezinformácie na stránke Jiřího Drahoša (kandidáta pražskej kaviarne na prezidenta – poznámka redakcie) kvôli tomu, že profesor raz zdieľal článok tzv. dezinformačního webu. Takže aplikácia určená k odhaleniu dezinformácií sama na užívateľa pôsobí zavádzajúcim spôsobom.
Zaujímavé je, že iní súťažiaci ponúkali oveľa účinnejšie riešenie boja proti dezinformáciám, ktoré by napríklad umožnili odhaľovanie falošných účtov na Facebooku, zisťovať vlastníkov internetových domén a objavovať plagiáty. Ale zdá sa, že skutočné odhalenie dezinformácií organizátorov, vrátane Nadácie Open Society Fund Praha financovanej známym americkým miliardárom a filantropom Georgeom Sorosom, príliš nezaujímalo.
Riaditeľ Open Society Foundation Robert Baschi tvrdí, že Sorosova nadácia na činnosť OSF v roku 2016 prispela len pätinou jej celkového príjmu. Vysvetľuje sa to tým, že Soros do svojich projektov zvyčajne pumpuje peniaze len na začiatku a potom už chce, aby si jednotlivé neziskovky získavali peniaze samy. Napríklad za roky 2013-2016 sa OSF podarilo získať dotácie z tzv. Nórskych fondov. Je síce faktom, že peniaze z Nórskych fondov nepochádzajú z peňazí vybraných od českých daňových poplatníkov, ale tieto peniaze možno považovať za verejné prostriedky českého štátu a teda aj českých daňových poplatníkov, pretože ich český štát ako súčasť EÚ dostáva od Nórska za to, že Nórsko má prístup na trh Európskej únie v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru. O tom, kam tieto peniaze pôjdu, rozhoduje český štát, o čom okrem iného svedčí tlačová správa ministerstva financií. Ministerstvo financií uvádza, že celkovo bolo v rokoch 2014-2016 zaslané Nadácii OSF 176 701 398 Kč.
Dostali sme sa do podivuhodnej situácie – nezisková nadácia, ktorá vraj obhajuje slobodu a demokraciu pod zásterkou boja proti dezinformáciám, sa zaoberá nálepkovaním nepohodlných zdrojov informácií a to všetko za peniaze českých daňových poplatníkov.
Aleš Zelenka