Brusel 19. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Cenu za mier nemeckej spolkovej krajiny Hesensko dotovanú sumou 25.000 eur si dnes v priestoroch hesenského zastupiteľstva v Bruseli prevzala šéfka európskej diplomacie Federica Mogherinová
Udelenie ceny talianskej diplomatke je ocenením jej úsilia o uzavretie medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe v roku 2015.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová

Laureátka v ďakovnej reči zdôraznila, že ide predovšetkým o uznanie úlohy EÚ ako motora mieru, demokracie a medzinárodnej spolupráce. Spomínanú dohodu označila Mogheriniová za “výsledok odvahy, politického líderstva a múdrosti”. Súčasne vyjadrila presvedčenie, že dokument je dôkazom toho, akú úlohu môže zohrať diplomacia pri mierovom urovnaní i roky pretrvávajúcich kríz na báze spolupráce.
Spomínaná cena sa udeľuje každoročne od roku 1994.
Medzi jej doterajšími laureátmi sú aj nemecký diplomat Hans Koschnick, bývalý fínsky prezident Martti Ahtisaari, holandský diplomat Max van der Stoel či jeho švédsky kolega Hans Blix, dalajláma i dirigent a pianista Daniel Barenboim.
Vlani ocenenie udelili Elle Poľakovovej, šéfke mimovládnej organizácie Matky vojakov z Petrohradu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.