Skopje  13. septembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)
 
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogherini vo štvrtok vyzvala občanov Macedónska, aby sa zapojili do blížiaceho sa referenda o zmene názvu krajiny. Počas prejavu v Skopje vyhlásila, že obyvatelia “majú v rukách kľúč od budúcnosti” a mali by odovzdať svoj hlas. “Nemôžete si dovoliť mlčať a premeškať príležitosť vyjadriť sa, akú budúcnosť chcete pre svoju krajinu,” uviedla politička. “Dvere do Európskej únie sú pre vás otvorené,” dodala.

Na snímke Federica Mogherini

Referendum bude platné, len ak sa doň zapojí viac ako 50 percent z 1,8 milióna registrovaných voličov. Líder macedónskej konzervatívnej opozície predtým vyzval podporovateľov, aby v referende volili podľa svojho svedomia.
Vláda tento týždeň odštartovala oficiálnu kampaň, v ktorej vyzýva voličov, aby hlasovali za zmenu názvu. Referendum sa bude konať 30. septembra. Ľudia budú môcť vyjadriť svoj názor na zmenu názvu krajiny na Republiku Severné Macedónsko, čím by sa skončil spor s Gréckom. Mnohí Gréci totiž tvrdia, že len severogrécky región Macedónsko by mal používať takýto názov, a nie bývalá juhoslovanská republika. Zažehnanie sváru by navyše malej balkánskej krajine otvorilo dvere do Európskej únie a NATO.
 
Príspevok Federica Mogherini vyzvala občanov Macedónska, aby sa zapojili do referenda zobrazený najskôr Hlavné správy.