Znie to neuveriteľne, no v tej istej štvrtine sa nachádzajú Novak Djokovič, Rafael Nadal, už spomínaný Federer, Juan Martin del Potro, Nick Kyrgios i Alexander Zverev. „To je asi najťažší los v histórii,“ konštatovala svetová jednotka Andy Murray. Môže byť spokojný, on sa nachádza v druhej polovici.

Stalo sa vôbec po prvý raz, že trojica Djokovič, Nadal a Federer sa stretla v jednej štvrtine pavúka. „Na tom až tak nezáleží, veď väčšina hráčov sa aj tak vyradí navzájom,“ zľahčoval Federer. „Chcem hrať proti spomínaným tenistom a ak chcem uspieť, musím ich zdolať. Je jedno, či to bude vo finále, v semifinále, alebo napríklad vo štvrtom kole,“ pokračoval.

Zdá sa, že návrat na tenisové kurty si po vlaňajšej polročnej absencii naozaj užíva. Iste mu k tomu dopomohol aj senzačný januárový triumf. Kurz na to, že Federer získa titul na Australian Open, bol rovných 25.

„Ešte stále sa cítim ako v siedmom nebi. Sú to úžasné veci. Som rád, že som mohol spraviť šťastných aj iných ľudí. Viem, že v týchto dňoch nehrám tenis len pre seba. Je v tom omnoho viac,“ zamyslel sa hráč s najväčšou fanúšikovskou základňou na svete.

Po víťaznom finále proti Rafaelovi Nadalovi si doprial poriadny oddych a pozeral si všetko znova a znova: „Bolo toho veľmi veľa, pretože to nik nečakal. Prichádzali rôzne reakcie, zostrihy najlepších forhendov, najlepších bekhendov a podobne. Bavilo ma to,“ priznal. Povedzme si úprimne – a koho by nie?

Ďalší turnaj odohral v Dubaji, kde prekvapivo vypadol už v druhom kole. So 116. tenistom svetového rebríčka, Rusom Jevgenijom Donskojom prehral napriek tomu, že v rozhodujúcom sete viedol 5:3 pri svojom podaní a v tajbrejku potom 5:1.

Aj preto je stále opatrný. „Nemôžem hodiť celý plán návratu za hlavu len preto, že som vyhral Australian Open. Chápem, že teraz odo mňa budú všetci očakávať veľké veci. Chcem však zostať naďalej uvoľnený a nemať veľké očakávania,“ líčil na tlačovke.

Na otázku, či plánuje útok na post svetovej jednotky, reagoval pobavene. „To je smiešna predstava. Jedno víťazstvo na turnaji predsa nič nemení. Či by som chcel byť jednotkou? Samozrejme, všetci by sme chceli. Teraz je ňou však sir Andy Murray a plne si to zaslúži,“ zhodnotil.

„Okrem toho, v mojom veku nedokážem hrať toľko turnajov, čo Andy alebo Novak. Musel by som vyhrávať tie najväčšie,“ konštatoval. Indian Wells takým rozhodne je, víťazovi pribudne na konto rovných 1000 bodov. Federerovi sa tu v minulosti darilo, získal tu štyri tituly a ďalšie dva razy bol vo finále.