Bratislava 3. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Kauza okolo prideľovania eurofondov na výskum a inovácie je úplne neoprávnená. Ide o zbytočný útok univerzít a rektorov. V rozhovore pre portál Parlamentné listy to uviedol kardiológ Ján Fedačko, ktorý v rámci výziev rozhodoval napríklad o oceliarskom projekte.
Na snimke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan

“Videli sme, ako vystúpili rektori a podali dezinformáciu, že nedostali ani euro, a iba z prvej výzvy pritom dostali 67 miliónov. Napriek tomu sa rektori podpíšu pod list, že akí sú oni nespokojní, lebo nedostali peniaze. Toto je podľa mňa gól do vlastnej brány a je to verejné klamanie rektorov,” uviedol v rozhovore Fedačko. Taktiež im vyčíta, že označili hodnotiteľov ako neodborných. “Je to veľmi smutné, pretože ja mám dodnes 122 zahraničných publikácií, nejaké monografie v zahraničných vydavateľstvách, okolo 250 citácií. A okrem iného polovica odborných hodnotiteľov bola z prostredia univerzít,” dodal kardiológ.
Osobne sa nestretol so žiadnym náznakom korupcie. Útoky na ministra sú podľa neho neopodstatnené. “Slovensko je také malé, že keď ste chceli hodnotiť to odvetvie, v ktorom ste najlepší expert, tak ste prišli na to, že všetkých poznáte. Ja som však napríklad vo Výskumnom ústave zváračskom nepoznal nikoho, okrem pána Petra Klama, pretože s tým som hodnotil jeden projekt. Na čo sa zabúda, je ten fakt, že hodnotenie je tímová práca. Každý sme si napísali svoje hodnotenie a potom po vzájomnom akceptovaní názorov sme vytvorili spoločné hodnotenie s implementáciou názorov zahraničných expertov,” dodal v rozhovore Fedačko.
Doteraz sa takto podľa neho hodnotili projekty a nikomu to nenapadlo napadnúť. “Keď doteraz dostávali univerzity projekty, tak boli spokojné s procesom hodnotenia, a zrazu, keď dostali menší balík peňazí, než očakávali, tak ideme nadávať na hodnotiteľov a ministra. Univerzity však už tento rok dostali peniaze na dofinancovanie svojich parkov a hodnotili to tí istí hodnotitelia,” doplnil.
Na margo Klama uviedol, že podľa neho je dosť inteligentný na to, aby úplatok nežiadal. “Ja osobne si nemyslím, že by išiel za pánom Zvrškovcom a že by od neho niečo pýtal. Je pravda, že sedí v predstavenstve Výskumného ústavu zváračského a oni tam sami mali projekty, takže možno nebol úplne objektívny, avšak on si za tým stojí a ja proti tomu nič nemám,” uviedol kardiológ.

Stanovisko spoločnosti Eustream k prebiehajúcej verejnej diskusii týkajúcej sa Operačného programu Výskum a inovácie: 
“Spoločnosť Eustream dňa 1. augusta 2017 poskytla odpovede na otázky denníka Sme, ktoré sa týkali Operačného programu Výskum a inovácie. V stanovisku spoločnosti Eustream sa nenachádzala žiadna zmienka o úplatku či inej forme korupcie. To, že Eustream má vážne výhrady voči priebehu výzvy z Operačného programu, neznamená, že spoločnosť bezprostredne zaznamenala korupčné správanie. Vzhľadom na významné spolitizovanie celého prípadu a publikované špekulatívne závery, sa k veci ďalej vyjadrovať nebudeme.