Washnington 19. septembra 2019 (SITA/HSP/FOTO:pixabay)

Americký Federálny rezervný systém (Fed) zredukoval svoju hlavnú úrokovú sadzbu, ale nenaznačil, že ďalšie znižovanie úrokov je v tomto roku pravdepodobné. Krátkodobú úrokovú sadzbu Fed v stredu znížil o štvrť percentuálneho bodu do pásma 1,75 – 2 %. Tento krok bol schválený pomerom hlasov 7:3, pričom dvaja členovia centrálnej banky boli za ponechanie sadzby na nezmenenej úrovni a jeden presadzoval výraznejšiu redukciu, a to o pol percentuálneho bodu

Ilustračné foto

Fed ponechal otvorené dvere pre ďalšie znižovanie úrokov, ak ekonomika oslabí. Zatiaľ sa však podľa šéfa centrálnej banky USA Jeromea Powella zdá, že rast ekonomiky pretrváva.

Stredajšie mierne zníženie úrokov nahnevalo amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zaútočil na centrálnu banku a žiadal, aby úroky redukovala agresívnejšie. “Powell a Federálny rezervný systém opäť zlyhali,” napísal prezident na Twitteri. Aktualizovaná prognóza vývoja ekonomiky, ktorú Fed zverejnil v stredu, však ukazuje, že hospodárstvo USA by malo v tomto roku posilniť o 2,2 percenta, na budúci rok o dve percentá a v roku 2021 o 1,9 percenta. Táto predpoveď je podstatne pesimistickejšia v porovnaní predikciou Trumpovej administratívy, že prezidentova politika zrýchli tempo ekonomického rastu na tri percentá alebo aj viac. Prognóza Fed-u však naznačuje, že centrálna banka neočakáva recesiu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj