Washington 22. apríla 2018 (HSP/iarex.ru/Foto:pixabay)
 
Alexander Zapolskis na portáli iarex  publikoval informácie o tom, ako začínajú postupne jednotlivé krajiny sťahovať svoje zásoby zlata z depozitárov FED v USA. Ide najmä o Turecko, Holandsko a Nemecko, ktoré už začali z depozitárov FED sťahovať svoje zlato vo väčšom objeme.

Ilustračné foto

Hoci Turecko a  formálne stále považuje počtom mužov a výzbrojou armády za spojenca USA v NATO, vzťahy medzi oboma krajinami sú značne napäté a úspešne sa ďalej zhoršujú. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu tvrdí, že vzťahy medzi Tureckom a USA sú na brode mrazu a hrozí, že sa vzájomné vzťahy môžu totálne rozbiť.
Podľa správy amerického Federálneho rezervného systému, Turecko si vytiahlo z depozitárov FED v New Yorku posledných 28,7 tony tureckého zlata. V roku 2017 Turci stiahli z USA 95 ton svojho zlata, takže dnes má Ankara na vlastnom území väčšinu svojích národných zlatých rezerv. Časť tureckého zlata sa nachádza v Európe, najmä v Bank of England a vo Švajčiarsku.
Vrátenie zlata z USA sa netýka samozrejme len Turkov. V decembri 2017 Nemci stiahli z New Yorku  111 ton zlata, Amsterdam si stiahol z USA 122,5 ton zlata. Agentúra Associated Press kroky Holandska, Nemecka a Turecka okomentovalo s určitou dávkou irónie” “Nemci, Holanďania a Turci sa rozhodli chrániť svoje zlato vo vlastnej réžii, čo podľa nich povedie k vybalancovanej distribúcii zlatých rezerv a takisto i k rastu dôvery v spoločnosti. Určite kvôli rastu dôvery si aj Nemci stiahli svojích ďalších 105 ton z Paríža”.
Zaujímavá je aj správa FED, podľa ktorej si ešte niekto iný stiahol zo skladov FED v New Yorku ešte 11,78 ton zlata, o koho išlo sa v dokumentoch FED bližšie neinformuje.
Američania tvrdia že majú na vlastnom území ešte 8133,46 ton zlata, vrátane zahraničných rezerv. Vybratie 900 ton zlata z USA však svedčí o určitej strate dôvery voči Američanom.
Audit amerických zlatých rezerv sa nikdy neuskutoční. Zlato sa skladuje v podzemných priestorov vojenských základní Fort Knox a West Point, ako aj v depozitári v New Yorku. Navštíviť tieto depozitáre môže len niekoľko amerických politikov, prístup do týchto priestorov v žiadnom prípade nemajú politici krajín, ktorí si v USA svoje zlaté rezervy uložili.
Situácia sa pre Američanov nevyvíja práve najlepšie, strata dôvery sa ťažko vracia. Vazali sa oficiálne i naďalej tvária, že “veria dobrému strýčkovi Samovi”, no aj tak si radšej sťahujú svoje zlato domov. Samozrejme to čo je dovolené Nemcom, Holanďanom či Turkom, nebude nikdy dovolené menším a nedôležitým vazalom. Tí proste musia veriť, že zlato sa v depozitároch nachádza a Američania s ním vykonávajú korektné operácie na podporu demokracie a  pre všeobecné blaho všetkých verných spojencov US.
 
Príspevok FED stráca dôveru, sťahovanie zlata z USA sa zvyšuje zobrazený najskôr Hlavné správy.