Varšava 25. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Antonio Calanni)

Automobilový koncern Fiat Chrysler Automobiles (FCA) bude vyrábať nové benzínové motory vo svojom závode Bielsko-Biala na juhu Poľska. Investícia je podľa vedenia firmy signálom, že plní svoj sľub o rozvoji poľskej divízie.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Informovali o tom agentúry Reuters a PAP. Podpredseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki pre PAP povedal, že FCA môže do projektu investovať až 250 miliónov eur a vytvoriť niekoľko sto pracovných miest.

FCA sa odmietol vyjadriť k počtu nových miest a neprezradil ani výšku investície do závodu, v ktorom chce od roku 2018 vyrábať trojvalcové a štvorvalcové benzínové motory. Poľský závod momentálne vyrába pre FCA dvojvalcové benzínové motory TwinAir a turbodieselové motory.

No aj keď poľskí politici a odborári uvítali správu o investícii, otázkou zostáva, či siedma najväčšia svetová automobilka okrem motorov rozšíri svoju produkciu aj o nové modely v poľskom závode v Tychy, kde vyrába populárny Fiat 500 a model Lancia Ypsilon.

Výrobné linky v tomto závode totiž nebežia naplno od roku 2011, keď FCA presunul produkciu modelov Panda do Talianska, aby uspokojil tamojších politikov, ktorí chceli ochrániť pracovné miesta. Továreň v Tychy tak musela prepustiť stovky zamestnancov a znížiť výrobu na 260.000 áut ročne, čo nie je ani polovica jej produkcie v roku 2009.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.