Washington 30. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Damian Dovarganes, File)

V reakcii na údajné „ruské kybernetické operácie“ zamerané na americké prezidentské voľby zverejnil Biely dom odtajnené zoznamy ruských hackerských skupín, ktoré vraj ovplyvnili priebeh volieb

Ilustračné fotoIlustračné foto

Zoznam má byť výsledkom spoločnej analýzy FBI a Ministerstva vnútornej bezpečnosti USA (Department of Homeland Security-DHS), ktorá nesie kódové označenie „Grizzly Steppe“.

Materiál FBI a DHS sumarizuje modus operandi ruských hackerských skupín ako „Cozy Bear“ či „Fancy Bear“, ktoré sa vraj pomocou metódy „phishing“ zmocnili prihlasovacích údajov a hesiel, a následne sa vlámali do emailových stránok Demokratickej strany Hillary Clintonovej. O rozsahu celej operácie má svedčiť zoznam ďalších alternatívnych krycích mien, ktoré vraj mali ruskí hackeri používať vo svojej nekalej činnosti. Zoznam obsahuje nasledovné kódové označenia ruských hackerov, ktorých podľa FBI údajne zamestnávajú ruské vojenské a civilné spravodajské služby:

CrouchingYeti

SEADADDY

Tiny Baron

HAMMERTOSS

SYNful Knock

CosmicDuke

Sandworm

OLDBAIT

Operation Pawn Storm

SOURFACE

OnionDuke

EVILTOSS

Powershell backdoor

Skipper

CakeDuke

GREY CLOUD

CHOPSTICK

Havex

Energetic Bear

BlackEnergy V3

DIONIS

MiniDionis

Fancy Bear

Waterbug X-Agent

COZYBEAR

HammerDuke

Dragonfly

Quedagh

Tsar Team

COZYDUKE

CloudDuke

Seaduke

MiniDuke

PinchDuke

GeminiDuke

COZYCAR

BlackEnergy2 APT

CORESHELL

Sofacy

Agent.btz

Carberp

SEDKIT

SEDNIT

VmUpgradeHelper.exe

twain_64.dll

APT28

APT29

Niektoré americké médiá celú záležitosť komentovali sarkastickými poznámkami, že samotný fakt ruskej manipulácie amerických prezidentských volieb je frustrujúci. Ale poznanie faktu, že za tento škandál je zodpovedný nejaký anonymný hacker s prezývkou „Tiny Baron“, je naozaj skľučujúce.

Gabriel Gačko, zo zdrojov gizmodo a dokumentu od Department of Homeland Security-DHS „Grizzly Steppe“.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.