Ľubľana 1. júna 2018 (HSP/Foto: TASR- Martin Baumann)
 
Slovinsko čakajú v nedeľu predčasné parlamentné voľby. Podľa všetkých prieskumov by mala najviac hlasov získať Slovinská demokratická strana (SDS) bývalého premiéra Janeza Janšu, ktorý v predvolebnej kampani vyšiel s protiimigračnou politikou podobnou premiérovi Viktorovi Orbánovi v susednom Maďarsku, čo sa nepáči Európskej komisii, informuje ČTK

Na snímke šéf slovinskej SDS Janez Janša

Janez Janša bol predsedom vlády v Slovinsku už dvakrát: v rokoch 2004-2008 a 2012-2013. V nedeľných voľbách by podľa prieskumov mohol získať až okolo 25%. Má za sebou niekoľko súdnych káuz a experti vravia, že nemá veľký “koaličný potenciál”. Rozhodne bude potrebovať partnerov do koalície, ale z parlamentných strán sú zatiaľ ochotní spojiť sa s ním len Nové Slovinsko-kresťanskí demokrati (NSi).
Druhou s najviac hlasmi by mala byť neparlamentná strana Kandidátka Marjana Šareca (LMŠ), ktorá najprv v prieskumoch vyhrávala, ale predčil ju Janša tým, že začal s dôraznejšou migračnou problematikou, ktorá je v Slovinsku citlivou témou aj v súvislosti s “novou balkánskou trasou”.
Je tu ešte 20% nerozhodnutých voličov, u ktorých by mohol získať práve bývalý komik, novinár a teraz lokálny politik Marjan Šarec, ktorý sa v minuloročných prezidentských voľbách dostal až do druhého kola, kde so 47% prehral s Borutom Pahorom.

Sú tu ešte strany doteraz koaličné: Sociálni demokrati (SD) a Strana moderného centra (SMC) premiéra Mira Cerara, ktorý v marci odstúpil, keď najvyšší slovinský súd zrušil výsledok referenda, ktoré schválilo železničný projekt za miliardu eur.

Príspevok Favoritom predčasných volieb v Slovinsku je protiimigračný demokrat zobrazený najskôr Hlavné správy.