Po tom, čo sa v zozname nominovaných hráčov na záverečnú časť prípravy pred MS objavilo neznáme meno, novinári okamžite začali zisťovať, o koho ide. Žiaľ, pri pohľade na profil na instagrame a facebooku prišlo nemilé prekvapenie. Pri Feretovom konte na obidvoch „sieťach“ totiž vyskočili snímky značne pripomínajúce podporu fašizmu. Dokonca, na niektorých sa objavil aj samotný hokejista.

Len pár hodín pred dohodnutým stretnutím si ich Samuel vymazal, či zablokoval. „Bolo to ešte dávno, v pubertálnych časoch, keď som si myslel, že som frajer. Zdieľal som to len tak náhodou. Žiadny vzťah k tomu nemám a chodím na cirkevnú školu, kde by mi to asi nedovolili a určite by ma na ňu nezobrali. Čiže, pravicu vôbec neriešim,“ snažil sa 18-ročný obranca vysvetliť svoje „vyčíňanie“ na sociálnych sieťach.

Niektoré fotky však boli „zavesené“ len nedávno, čo Fereta zdôvodnil takto: „To áno, ale fotka bola staršia.“ Aj pri ďalších pokusoch o konkrétnejšie vysvetlenie hráčovej činnosti na instagrame a facebooku, sa nám dostali podobné odpovede. „Som z Humenného, je to malé mesto, a možno som chcel urobiť nejaký dojem,“ vyhováral sa hokejista, ktorý má pred sebou celú kariéru.

Stanovisko prezidenta Slvoenského zväzu ľadového hokeja Martina Kohúta

„Do jednotlivých nominácii nezasahujem, ale spolieham sa na odborníkov a profesionálov. Každopádne je nemysliteľné, aby akýkoľvek hokejový reprezentant popieral princípy, zásady a hodnoty, na ktorých stoja piliere všetkých demokratických štátov, nielen Slovenska. Schvaľovanie, šírenie alebo sympatizovanie s akýmkoľvek druhom extrémizmu nie je prístupné v podmienkach národného športového zväzu, ktorým SZĽH je. Ale nie je to len o športových zväzoch a kluboch, je to aj o školách, o rodičoch. Zodpovednosť nesieme spoločne. Po mojom nástupe do vedenia SZĽH sme začali hráčom organizovať komunikačné tréningy, absolvovala ich juniorská reprezentácia, tak výber do 18 rokov a budeme v tom intenzívne pokračovať.“

Prekvapila vás nominácia do národného tímu?
Áno, určite. Som však tomu rád a veľmi som sa do reprezentácie tešil. Sú to pre mňa dobré skúsenosti do ďalšej kariéry a to, ako sa ďalej zlepšovať.

Kto si vás v tíme zobral „pod krídla“?
Pomáhal mi obranca Čerešňák, takisto Čajkovský a sadli sme si aj s ďalším bekom Maierom, s ktorým sa už poznám dlhšie.

Dá sa povedať, že na tréningoch obkukávate od spoluhráčov?
Jasné, že je to rýchlejšie, preto som si všímal hlavne toto, ale aj techniku hráčov. Snažil som sa spoluhráčom prispôsobiť, keďže som prešiel z juniorského hokeja do seniorského.

Aké slová vám adresoval kouč Zdeno Cíger?
Nič také, len sme sa privítali. To bolo zatiaľ všetko.

Tým, že ste mladý hráč a nováčik vo výbere, sme si o vás niečo zisťovali a narazili na sociálnych sieťach na fotky, ktoré vzbudzujú pozornosť a prikláňajú sa ku krajnej pravici. Aký máte k tomu vzťah?
Žiadny! Neriešim ju.

Prečo ste teda mali napríklad na instagrame fotografie blížiace sa k extrémistickým skupinám?
Bolo to ešte dávno, v pubertálnych časoch, keď som si myslel, že som frajer. Zdieľal som to len tak náhodou. Opakujem, žiadny vzťah k tomu nemám a chodím na cirkevnú školu, kde by mi to asi nedovolili a určite by ma na ňu nezobrali. Čiže, pravicu vôbec neriešim.

Mali ste tam snímky aj spred piatich týždňov…
To je, ale samotná fotka je staršia.

Dá sa to teda brať ako mladícka hlúposť?
Tak! Myslel som si, že som frajer a všetci naokolo sa zo mňa niečo. Bolo to však len také týždňové, dal som si tam fotky, čo ma teraz mrzí. Neriešil som vtedy tú minulosť a teraz ma asi trochu dobehla.

Lenže, rozdiel medzi prvou a poslednou je približne rok a pol…
Áno je, ale ako hovorím. Teraz som rok na cirkevnej škole a už to je dávno za mnou.

Váš profil na instagrame ste si však zrušili. Kto vám to poradil?
Ja!

Vnímate to tak, že ste si „doštudovali“ veci k tejto problematike, napríklad o Osvienčime, a zmenili názor?
Áno, a aj som tam bol, takže viem všetko. Ako som však povedal, už to neriešim, aj keď ma to mrzí. Ja sa k tej pravici nevyjadrujem a ani neprikláňam.

Počúvate ešte skupinu Krátky proces?
Nie, a ani som nepočúval. Bol som tam a videl speváka, ale nepočúvam to.

Prečo ste mali na instagrame, že ich počúvate na dobrú noc?
Teraz som povedal ako to je. Môžem si na youtube pustiť video a urobiť z toho snímku, aby som bol frajer. No, a to bolo všetko.

Mali ste aj fotku s viacerými prívržencami extrémizmu pravice vo Vranove. O čo išlo, keď tam boli aj zástavy so vzormi nacistického Nemecka?
Väčšinu ľudí odtiaľ nepoznám. Jednalo sa o futbalový turnaj cez Vianoce a išlo o šport. Tam sa nevyjadrujú svoje názory, síce možno niekto áno, ale my ako tím z Humenného nie. Boli sme zastupovať mesto a zahrať si futbal. Nič zlé tam nerobíme. Oni možno áno, ale ja určite nie. Ja som tam bol z toho športového hľadiska.

Chceli ste teda zapôsobiť na partiu?
Hm… Možno, že Humenné je desaťtisícové mesto, odkiaľ som, a možno som chcel urobiť nejaký dojem.