Bratislava 22. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Memorandum o reforme poľnohospodárstva podpísali v piatok predstavitelia strán SaS, OĽaNO, Sme rodina, Spolu – občianska demokracia, Progresívne Slovensko, SMK-MKP a KDH na znak sympatie so zástupcami nespokojných farmárov na bratislavskom Tyršovom nábreží. Stalo sa tak po približne hodinovej diskusii. Dokument teda podporili parlamentné aj mimoparlamentné subjekty.

Na snímke vľavo jeden z organizátorov protestu Patrik Magduško a vpravo opoziční poslanci sprava Igor Matovič, Veronika Remišová (obaja OĽaNO) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS)

Zástupcovia koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd sa na rokovaní nezúčastnili. Predstaviteľ farmárov Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov povedal, že mu ju ľúto, že koaličné strany neprišli.
Počas nasledujúcich letných mesiacov budú farmári čakať pripomienky od zúčastnených strán. Podľa Magdoška by mali výsledný dokument predložiť do parlamentu poslanci ako kolektívny návrh na jeseň. “Ak nebude schválený, sme tu zas,” zdôraznil Magdoško s tým, že dosiahli svoj cieľ, širokú zhodu na zostavení memoranda o poľnohospodárstve.
Dodal, že návrh memoranda rovnako ako pozvánku na rokovanie zaslali v piatok pozvaným politickým subjektom. Po účasti na bratislavskom proteste Za slušné Slovensko odídu farmári domov.
 
Predstavitelia strany Most-Híd pozorne počúvajú farmárov
Predstavitelia strany Most-Híd intenzívne rokujú a pozorne počúvajú farmárov. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka strany Františka Štullerová.
“Pozorne vnímame problémy, týkajúce sa farmárov predovšetkým na východe Slovenska, ktoré vyplávali na povrch. Ich požiadavky na dodržiavanie súčasnej platnej legislatívy sú plne oprávnené a zlyhanie orgánov je potrebné dôsledne prešetriť, aby sa viac neopakovali,” priblížila. Legislatívne zmeny v tejto oblasti však nie je podľa Most-Híd správne prijímať v skrátenom legislatívnom konaní bez širšej odbornej diskusie, do ktorej by nevyhnutne mali byť zapojení všetci aktéri.
Štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriel Csicsai (Most-Híd) sa stretol pred necelým týždňom s Helenou Patasiovou, predsedníčkou Agrárnej komory Slovenska (AKS) a Árpádom Mészárosom, členom predstavenstva AKS.
Podpredseda strany Peter Antal taktiež prijal predstaviteľov farmárov z južného Slovenska, ktorí ho informovali o problémoch spojených s náhradnými pozemkami, ale venovali sa aj ďalším aktuálnym témam. “Zbierame podklady aj z ďalších regiónov Slovenska, lebo sme presvedčení, že do odbornej diskusie by mala by byť zapojená celá komunita pôsobiaca v agrosektore. Na základe analýzy zozbieraných podkladových materiálov a informácií o súčasnom stave a postupoch štátnych orgánov rozhodneme o ďalších krokoch,” vyhlásil podpredseda Most-Híd a predseda výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Antal. Zároveň uviedol, že ak to bude potrebné, je pripravený predložiť návrhy legislatívnych zmien v tejto oblasti.
 
Príspevok Farmári a predstavitelia strán podpísali memorandum o poľnohospodárstve zobrazený najskôr Hlavné správy.