Bratislava 18. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Poslanec Národnej rady Karol Farkašovský (SNS) na sociálnej sieti uviedol, že obaja prezidentskí kandidáti, ktorí tento víkend uspeli v prvom kole volieb (Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič), síce hovoria o zmierovaní a spájaní spoločnosti, no ich marketingovým sloganom a sladkým rečiam chýba reálny obsah. Podobne to vidí aj Eduard Chmelár, ktorý vo voľbách získal podporu na úrovni 2,74 %.

Na snímke poslanec Karol Farkašovský (SNS)

Bývalý televízny moderátor spravodajstva a v súčasnosti poslanec parlamentu Karol Farkašovský si myslí, že slovenská spoločnosť nie je o nič menej polarizovaná ako pred prvým kolom volieb hlavy štátu.
Uviedol, že 48 percent občanov – voličov sa delí na tých “správnych” a “nesprávnych”. “Počúvame slová o spájaní a zmierení. Znejú ľúbivo, pekne, užitočne, sú aj dostatočne vzletné a emotívne, ale stále im akosi chýba obsah.
“Rád by som vedel – ako to chcú ctení postúpivší kandidáti dosiahnuť. Ako chcú zmieriť a spojiť “správnych” s “nesprávnymi”. To zatiaľ nevieme. A mám aj takú obyčajnú, drobnučkú pochybnosť – je to vôbec možné?”, opýtal sa Farkašovský.


 
Podobne na obsahovo prázdne slogany a vyhlásenia niektorých spolukandidátov o “slušnosti” reagoval počas volebného dňa aj kandidát Eduard Chmelár.
“Po skúsenosti posledných týždňov ma trápi niečo iné ako výsledok. Je to vážna hrozba, že tieto voľby spoločnosť nezjednotia. Nepríde žiadna slušnosť, dobro nezvíťazí nad zlom a nezavládne spravodlivosť.”
Politickú kultúru podľa neho neformujú sladké reči, ale dodržiavanie pravidiel. “Dobro, slušnosť a láska sa začína rozvíjať až vo vzťahu k tým, ktorí neslúžia našim záujmom. Ak nehráte fér, manipulujete s prieskumami verejnej mienky, nezastanene sa slabších, pre ktorých politická a mediálna mašinéria nevytvorila rovnaké podmienky, ste len pokrytec a vaše hodnoty navoňanou zdochlinou.”
“Nikto z tých, ktorí hovoria o spolupatričnosti a spravodlivosti, neurobil také gesto voči súperovi ako ja voči pani Tauchmannovej. Nikdy som nezažil takých agresívnych a hysterických fanúšikov ako tých, ktorí vzývajú bohyňu slušnosti. Samozrejme, nemôžem to zovšeobecňovať, ale ten, kto šermuje nejakými hodnotami, ich musí vyžadovať predovšetkým od svojich prívržencov.”
“A ako som už veľakrát upozorňoval (aj s odkazom na historické príklady), spoločnosť sa nedá zjednotiť na základe osoby. Z toho vzíde len nový kult osobnosti. Spoločnosť môžete zjednotiť len veľkou myšlienkou. A na niečo také musí byť prezident morálne aj intelektuálne vybavený,” uviedol Edurad Chmelár.
 

 
 
Príspevok Farkašovský: Slovám a sloganom postupujúcich kandidátov chýba obsah. Polarizácia spoločnosti pokračuje zobrazený najskôr Hlavné správy.