Londýn 12. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rui Vieira)

Novovzniknutá britská antieurópska Strana brexitu Nigela Faragea zdvojnásobila svoj náskok pred inými britskými stranami a podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky by ju v nadchádzajúcich eurovoľbách volilo 34 percent britských voličov

Na snímke Nigel Farage

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky o preferenciách britských voličov pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP), ktorého výsledky boli zverejnené v nedeľu. Prieskum spoločnosti Opinium publikoval v nedeľu denník The Observer.

Labouristi skončili v prieskume druhí s 21 percentami, pričom za posledných 14 dní zaznamenali pokles o sedem percentuálnych bodov.

Odporcov brexitu – liberálnych demokratov – by volilo 12 percent voličov, čo je o päť percentuálnych bodov viac ako pred dvoma týždňami.

Konzervatívci premiérky Theresy Mayovej skončili na štvrtom mieste s 11 percentami.

Keby Británia opustila EÚ 29. marca, ako to bolo naplánované, nezúčastnila by sa na voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa tam teraz budú konať 23. mája.

Posledné voľby do europarlamentu, ktoré sa konali v roku 2014, vyhrala Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorej predsedal Nigel Farage. Druhé miesto získali labouristi a na treťom mieste skončili konzervatívci.

Pokiaľ ide o preferencie voličov pred britskými parlamentnými voľbami, ktoré sa musia uskutočniť do mája 2022 – vyhrali by ich labouristi (28 percent), nasledovaní konzervatívcami (22 percent), Stranou brexitu (21 percent) a liberálnymi demokratmi (11 percent).

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj