Brusel 8. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)

Najznámejší politický aktivista za odchod Spojeného kráľovstva z EÚ a britský europoslanec Nigel Farage sa v pondelok na vlastnú žiadosť stretol v Bruseli s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom. Toto stretnutie využil na výzvu pre EÚ, aby zahrnula dôležitý sektor služieb a najmä finančných služieb v Británii do pripravovaných rozhovorov o budúcich obchodných vzťahoch medzi EÚ a Britániou.
Na snímke Nigel Farage

“Európska únia bude musieť dať trochu viac, než je v súčasnosti pripravená,” skonštatoval Farage po stretnutí s Barnierom. Britský europoslanec si vymohol toto stretnutie, aby tlmočil názor 17,4 milióna Britov, ktorí v júni 2016 hlasovali v referende za odchod svojej krajiny z Únie.
Barnier na toto stretnutie pristal, aby dokázal, že je otvorený komunikácii s politikmi všetkých názorov.
Jeho stretnutie s Barnierom však nebude mať žiaden priamy vplyv na rokovania o brexite, ktoré musia byť dokončené skôr, ako Spojené kráľovstvo opustí EÚ – stanovený termín je 29. marec 2019.
“Pokiaľ pán Barnier nepristúpi na kompromis a nebude pripravený aj na zahrnutie finančných služieb, výzvy na odchod z EÚ podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie sa zvýšia,” uviedol Farage na svojom účte na Twitteri po prijatí u Barniera. Probrexitový aktivista upozornil, že sektor finančných služieb by mal byť zahrnutý do akejkoľvek budúcej obchodnej dohody medzi Bruselom a Londýnom, čo však Barnier vylúčil.
Farage zároveň skonštatoval, že Barnier “nechápe jasne”, prečo došlo k brexitu. “Odchádzam s dojmom, že mu nebolo vysvetlené, že hlasy za brexit boli predovšetkým o kontrole masového prisťahovalectva a demokratického sebaurčenia,” dodal bývalý líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).
Hlavy vlád a štátov EÚ sa na summite v decembri dohodli na schválení druhej fázy rokovaní o brexite, ktorá bude zameraná na nastavenie budúcich obchodných vzťahov. K prvým rokovaniam by malo dôjsť na jar tohto roku, predtým musí Európska komisia predstaviť hlavné usmernenia pre rokovania o obchodnej dohode, ktoré musia schváliť lídri zostávajúcich 27 krajín Únie.