Londýn 13. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)
 
Britský europoslanec Nigel Farage, jedna z hlavných tvárí kampane za brexit pred referendom v roku 2016, očakáva ročný odklad termínu odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie

Na snímke Nigel Farage

Farage sa takto vyjadril pre agentúru AP po tom, ako poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok ani na druhý pokus neschválili dohodu o odchode Británie z Európskej únie, ktorú vyrokovala vláda premiérky Theresy Mayovej. Prvé neúspešné hlasovanie sa konalo v januári.
“Buďme realisti… Nepočítam s tým, že by ďalšia fáza rokovaní (o brexite) začala skôr než v novembri. Domnievam sa preto, že bude potrebný odklad o rok,” uviedol Farage.
Poukázal pritom na blížiace sa májové eurovoľby, z ktorých vzíde nový Európsky parlament. Podľa vlastných slov sa ich už – vzhľadom na termín brexitu (29. marec) – neplánoval zúčastniť, ale ak dôjde k jeho odkladu, je pripravený zapojiť sa do predvolebnej kampane.
Nigel Farage je bývalým šéfom Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorý pred referendom o brexite v roku 2016 patril k hlavným tváram kampane za odchod Británie z Európskej únie. V súčasnosti zastupuje túto euroskeptickú pravicovo-populistickú stranu v Európskom parlamente.
 
Príspevok Farage očakáva ročný odklad odchodu Británie z EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.