Londýn 23. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Bývalý predseda euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage vyzval dnes Európsku úniu, aby zrušila voľný pohyb osôb v rámci schengenského priestoru.

Na snímke Nigel FarageNa snímke Nigel Farage

“Ak je ten človek, ktorého zastrelili v Miláne, skutočne vrahom z Berlína, tak to dokazuje, že schengenský priestor predstavuje ohrozenie verejnej bezpečnosti,” uviedol na Twitteri Farage.

Na zrušenie voľného pohybu osôb vyzvala aj líderka ultrapravicovej francúzskej strany Národný front (FN) Marine Le Penová.

“Táto eskapáda v najmenej dvoch alebo troch krajinách je príznačná pre absolútnu bezpečnostnú katastrofu, ktorú schengenská dohoda predstavuje. Opäť sľubujem, že vrátim Francúzsku plnú kontrolu nad jeho zvrchovanosťou a štátnymi hranicami a skoncujem s dôsledkami Schengenskej dohody,” uviedla podľa spravodajskej televízie Sky News Le Penová.

Obaja euroskeptickí politici reagovali na skutočnosť, že talianska polícia dnes pri Miláne zastrelila 24-ročného tuniského občana Anisa Amriho, ktorý je podozrivý z toho, že v pondelok vrazil kamiónom do návštevníkov vianočných trhov v Berlíne, pričom 12 ľudí usmrtil a ďalším 49 osobám spôsobil zranenia.

Napriek tomu, že išlo o najhľadanejšieho človeka v Európe, Amri sa vďaka voľnému pohybu osôb v rámci schengenského priestoru prepravil vlakom z Berlína do Milána, pričom prekročil hranice troch štátov a prekonal vzdialenosť viac ako 1000 kilometrov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.