Pjongčang 20. februára 2018 (HSP/Foto: screenshot YouTube)

Len 33-ročná lyžiarka Elizabeth Swaneyová skončila v pondelok v kvalifikačných pretekoch do finále U-rampy na poslednom 24. mieste, napriek tomu dosiahla presne to, čo chcela: zúčastniť sa olympijských hier
Na snímke Elizabeth Swaneyová, súťažiaca na olympiáde v Pjongčangu na U-rampe bez akýchkoľvek predvedených trikov

Rodenej Američanke reprezentujúcej Maďarsko chýbalo po dvoch základných jazdách viac ako 40 bodov na postupové 12. miesto do finále. Nepredviedla žiadny náročný trik, ktorý by jej priniesol dostatočný počet bodov, len sa jednoducho spúšťala po stenách U-rampy s tým, že prišla do cieľa bez pádu.
Za svoj predvedený výkon získala 31,4 bodu, čo bolo ešte o 13,6 menej, ako mala predposledná Laila Friis-Sallingová, ktorá dokonca dvakrát spadla.
Swaneyová po svojom výkone podľa agentúry Reuters povedala: “Nekvalifikovala som sa do finále, takže som skutočne sklamaná. Pracovala som na tom niekoľko rokov.”
Na olympiádu sa totiž chcela dostať aj cez iné zimné športy, štartovala už aj za Venezuelu a tentokrát už na olympiáde za Maďarsko, kde majú korene jej starí rodičia. Známa sa stala aj tým, že bola jednou z kandidátok na post guvernéra Kalifornie spolu s Arnoldom Schwarzeneggerom.

Lyžovaniu sa začala venovať ako 25-ročná. Aby nazbierala potrebné kvalifikačné body pre olympiádu, zúčastňovala sa obrovského množstva súťaží, aby aspoň bod po bode aj bez predvedených trikov získala potrebný počet a zaistila si nomináciu v top30 a postup. S finančnými prostriedkami jej pomáhali aj online darcovia prostredníctvom zbierky.
Jej najlepší výsledok prišiel v pretekoch Svetového pohára v Číne, keď skončila 13. z 15 športovcov, zatiaľ čo väčšina jej olympijskej konkurencie súťažila na inom podujatí Grand Prix USA na Copper Mountain alebo na Dew Tour.
“Je to česť súťažiť na olympijských hrách a som naozaj nadšená, že môžem súťažiť s ostatnými úžasnými ženami z celého sveta,” povedala Swaneyová. “Chcem ostatným ukázať, že freestyle lyžovanie je možné a nikdy nie je príliš neskoro na to, aby ste sa dostali do tohto športu a pomohli iným, aby snívali a napredovali v športe v Maďarsku. Dúfam, že to môže byť základ na inšpiráciu pre ostatných.”
Kým fanúšikovia a médiá zostali zmätení po Swaneyovej výkone, jej konkurentky ju naopak podporili v účasti na olympijských hrách. “Ak sa chystáte venovať čas a úsilie byť tu, potom si zaslúžite byť tu rovnako ako ja,” odkázala jej Kanaďanka Cassie Sharpeová, ktorá sa kvalifikovala na prvom mieste.
Swaneyová potvrdzuje: “Pracovala som naozaj tvrdo, aby som sem prišla medzi 24 najlepších žien na svete. Takže to beriem ako motiváciu.” Využila jednoducho dieru v systéme, že stačí nazbierať body v množstve súťaží a môže sa dostať na vytúženú olympiádu.