Jeruzalem 6. januára 2018 (HSP/Foto:screenshot Agence France-Presse Twitter, lefigaro.fr

„Fantastický objav“. Týmito slovami nazval francúzsky denník Le Figaro archeologický objav ,ktorý potvrdzuje slová Biblie. Starý zákon v súvislosti s Jeruzalemom spomína existenciu „guvernéra mesta“. Ide zatiaľ o jediný zdroj, ktorý uvádza tento titul 
Na snímke ílová pečať

Po zničení  Jeruzalemského chrámu v roku 70, bola väčšina múrov zborená až pod úroveň terénu. Múr nárekov patrí k najposvätnejším miestam Židov a prichádza k nemu množstvo pútnikov z celého sveta.
V blízkosti Múru nárekov, ktorý je pozostatkom západnej časti vonkajších hradieb obklopujúcich Chrámovú horu a ktoré nechal rozšíriť Herodes Veľký, sa našla ílová pečať, ktorú archeológovia datujú do obdobia šiesteho alebo siedmeho storočia pred Kristom, čo korešponduje s érou prvého Jeruzalemského chrámu.
Pečať stará približne 2700 rokov má veľkosť gombíka, zobrazuje dvoch mužov stojacich tvárou k sebe, ktorí sa držia za ruky a medzi nimi je niečo, čo pripomína Lunu. To, čo podľa izraelských odborníkov činí objav jedinečným, je nápis v starovekej hebrejčine nachádzajúci sa pod obrázkom mužov: “Guvernérovi mesta.“
Podľa izraelských autorít ide o prvý materiálny dôkaz existencie guvernéra mesta, funkcie, ktorá by sa dala prirovnať k dnešnému primátorovi.
Pečať bola evidentne pripojená k určitej forme zásielky a slúžila ako „logo, alebo pripomienka, poslaná v mene guvernéra mesta.”
Shlomit Weksler-Bdolah, ktorá sa zúčastňuje na vykopávkach na mieste Múru nárekov, pre agentúru AFP uviedla, že sa jedná o vzácny objav, ktorý potvrdzuje zmienku v Biblii o správcovi mesta.
„Dôležitosť tohto objavu spočíva v tom, že až doteraz sme nepoznali výraz „guvernér mesta“ z iných zdrojov, než z Biblie. Je to po prvýkrát, čo nachádzame túto zmienku v archeologickom kontexte.“
Archelogička sa vyjadrila aj k obrázku Luny na pečati. “To čo je na tom zaujímavé, je to, že Luna bola kultovým objektom susedných kutúr.
Katarína Hanzlíková